Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Strefa relaksu (45)

środa, 14 kwiecień 2021 09:19

Gry z recyklingu

Napisane przez
W ramach "Szkolnej Strefy Relaksu"

polecamy wszystkim artykuł GRY Z RECYKLINGU 

 

poniedziałek, 12 kwiecień 2021 09:12

Sposoby spędzania czasu dzieci z rodzicami

Napisane przez

Gry, np. gry planszowe - jest ich naprawdę wiele, a niektóre są kooperacyjne, czyli uczestnicy gry tworzą drużynę i mają wspólne zadania, a nie rywalizują między sobą.

Zabawy plastyczne lepienie z plasteliny albo zabawa masą solną z dodatkiem przypraw kuchennych – zawsze jest dużo śmiechu i ogrom zapachów, od kawy przez pieprz, majeranek do rozmarynu.

Zabawy  w ternie wycieczki rowerowe, spacer (oczywiście w maseczkach).

Czytanie książek, wspólne pisanie opowiadań.

Wspólne gotowanie.

Wspólne rysowanie – zacznij jakiś kształt i poproś dziecko, aby dokończyło rysunek i na odwrót.

Wspólne nicnierobienie, leniuchowanie.

wtorek, 19 maj 2020 10:19

Sposoby na relaks…

Napisane przez
…na świeżym powietrzu i w ruchu:
 
Rower – najlepiej z mapą okolicznych ścieżek i pomników przyrody, które możesz przy okazji zobaczyć.
Taniec – nie potrzeba tu piruetów, wystarczy rytmicznie poruszać się do ulubionej muzyki. Nie kroki są tu ważne, a nasze dobre samopoczucie.
Pływanie – jest bardzo cenne, bo wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup. Poruszając się w wodzie ćwiczymy nasze ciało, jednocześnie nie przeciążając go. A na sam koniec odpocząć możemy w jacuzzi :)
Wycieczka w góry – takie sposoby na relaks zapewnią Ci dawkę świeżego powietrza i nie tylko – już jeden dzień na szlaku to zastrzyk energii.
Ćwiczenia relaksacyjne – jak przyjemne, nieśpieszne rozciąganie i oddychanie.
 
Niektóre są  na teraz, inne na później.
poniedziałek, 18 maj 2020 11:43

Strefa relaksu dla dzieci i młodzieży

Napisane przez
Relaksacja to pojęcie szerokie, istnieje wiele rodzajów treningów relaksacyjnych, m.in. trening autogenny Schultza, relaksacja Jacobsona, czy medytacje.

Głównym celem technik relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Relaks jest jednym ze sposobów na łagodzenie napięcia emocjonalnego i stresu – zjawisk obecnych w życiu codziennym (szczególnie teraz), także u dzieci i młodzieży. Trening relaksacyjny wzmacnia koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię, redukuje lęki i agresję, poprawia relacje w grupie.

Pamiętajmy o stworzeniu odpowiednich warunków: zapewnieniu ciszy, wygodnym miejscu do leżenia lub siedzenia (materace, karimaty, dywan) i wcześniejszym przewietrzeniu pomieszczenia. Niezbędna będzie spokojna i odpowiednio dobrana muzyka.

MOTYL

Po zakończeniu zdalnego nauczania przeczytajcie bajkę o motylu. Starsze dzieci mogą czytać ją młodszym.

Zapraszam was do w podróż do krainy fantazji, w czasie której spotkacie pewne zwierzę. Zwierzę to rodzi się jakby dwukrotnie. Za każdym razem wygląda inaczej. Kiedy rodzi się po raz drugi, wtedy może żeglować w powietrzu na swoich przepięknych skrzydłach. Często podziwiamy wspaniałe kolory i wzory na jego skrzydłach. Nie zdradzajcie, o jakim zwierzęciu mówię. Usiądźcie spokojnie, zamknijcie oczy. Oddychajcie głęboko i spokojnie. Wyobraźcie sobie, że każdy z was jest zmęczoną małą gąsienicą. Leżycie spokojnie i cicho, otulenie mnóstwem cienkich jedwabnych nitek – jak pod chroniącą was kołdrą. Podczas gdy śpicie, wasze ciało rośnie. Wkrótce nadejdzie czas kiedy wyjdziecie ze swojej bezpiecznej otoczki jako motyle. Na wiosnę obudzicie się ze swojego snu i zobaczycie, jak przez kokon przebija kolorowe światło słońca. Światło to jest piękne i ciepłe. Macie ochotę opuścić ciemności swojego kokonu. Wyobraźcie sobie, jak kokon otwiera się z jednego końca. Bardzo powoli wychodzicie z kokonu, w którym tak długo byliście. Każdy jest teraz przepięknym motylem. Siadacie i rozpościeracie swoje skrzydła. Robicie to bardzo, bardzo powoli, ponieważ skrzydła są jeszcze wilgotne i muszą wyschnąć. Rozpościeracie skrzydła i zauważacie, że są lśniące, kolorowe i mają piękne wzorki. Czujecie siłę w swoich małych skrzydłach i chcecie sprawdzić, jak można dzięki nim latać. Zaczynacie swój pierwszy lot. Zauważacie, że możecie sterować lotem. Upajacie się uczuciem, że możecie poruszać skrzydłami. Lecicie w ciepłym słońcu. Wyglądacie jak latający kwiat. Dokąd polecicie? (1 minuta).Teraz wiecie, że możecie polegać na swoich pięknych skrzydłach. Wylądujcie gdzieś na ziemi i otulcie się skrzydłami, jak płaszczem. Przybieżcie teraz swoją ludzką postać. Zachowajcie w pamięci lekkość i piękno swojego lotu. Przeciągnijcie się, otwórzcie oczy i bądźcie znowu tutaj – orzeźwieni i pełni energii.

piątek, 15 maj 2020 10:51

„Śmiech to zdrowie”

Napisane przez
„Śmiech to zdrowie”- na pewno zdarzyło Ci się spotkać z takim określeniem, ale czy wiesz dlaczego śmiech ma korzystny wpływ na zdrowie i wygląd człowieka? Przede wszystkim zapewnia lepszą wentylację naszym płucom. Podczas śmiechu pobudzany jest układ krążenia, serce bije szybciej i sprawniej więc krew szybciej krąży. Gdy się śmiejemy, stajemy się odporni na ból. Jest to spowodowane wydzielaniem większej ilości endorfin (tzw. „hormonów szczęścia”), które łagodzą bolesne dolegliwości i poprawiają samopoczucie. Śmiejąc się wzmacniamy mięśnie brzucha i twarzy co wpływa korzystnie na jędrność skóry.
 
Taką terapię śmiechem możesz zafundować sobie sam!

Życzymy miłego dnia i weekendu.

 

czwartek, 14 maj 2020 10:17

Moje drzewo genealogiczne

Napisane przez
Od czego zacząć? Od samego siebie. Warto zapisywać nie tylko miejsce i datę urodzenia, ale też miejsce i datę chrztu, imiona i nazwiska chrzestnych, informacje co się działo tego dnia, jaka była pogoda itp. Później można dodawać swoje gałązki: swoich rodziców, rodzeństwo, dziadków. Skąd wziąć takie informacje? Najlepiej od rodziców i dziadków. Może się zdarzyć, że dalsza rodzina ma dokumenty, które można zeskanować.  Warto założyć sobie domowe mini archiwum. Najlepiej do pudła zbierać zgromadzone dokumenty, ulubione zabawki, zdjęcia, kosmyki włosów i inne „skarby”. Potrzebnych informacji można szukać nie tylko u krewnych ale i u sąsiadów, w książkach o historii miejscowości, w archiwach parafialnych i diecezjalnych, w urzędach stanu cywilnego. Łatwo dostępne są  też napisy na grobach naszych przodków. W poszukiwaniach genealogicznych przyda się też Internet. Nad swoim drzewem genealogicznym zacznij pracować już dziś: ludzie umierają, dokumenty giną. Jutro bezcenne informacje mogą się okazać bezpowrotnie stracone.
środa, 13 maj 2020 10:14

W co się bawić z dziećmi? cz. III

Napisane przez
Ciąg dalszy propozycji zabaw.

Puzzle - zabawa układanką to okazja do ćwiczenia koordynacji ręka-oko oraz zdolności manualnych. Konieczność dopasowywania do siebie elementów wyrabia precyzję oraz finezję ruchu. Dobre zdolności manualne to łatwiejsza nauka pisania i rysowania, a także pewniejszy chwyt czy motoryka. Puzzle to przede wszystkim zachęca do myślenia.

Gry planszowe (warcaby, Chińczyk, Monopoly, Scrabble i wiele innych) to idealna forma do wspólnego spędzania czasu. Kojarzą się nam z dobrą zabawą na długie godziny, ale są także okazja do rozwoju umiejętności. Potrafią angażować i wyostrzać logikę, rozumowanie i kreatywność dzieci. Od rozpoznawania wzorców i problemów matematycznych po język i socjalizację.

Gotowanie – wspólne przygotowywanie posiłków to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony gotowanie z dziećmi to dobra zabawa dla dzieci, a z drugiej korzyść dla Nas Rodziców (pomoc w kuchni). Wspólne gotowanie pomaga rozwijać umiejętności matematyczne (odmierzanie określonej ilości: mąki, cukru, masła) pozwala zdobywać umiejętności życiowe, buduje zdrowe nawyki żywieniowe, ćwiczy rączki, kształtuje poczucie własnej wartości , a przede wszystkim zbliża do siebie.

Miłej zabawy.

wtorek, 12 maj 2020 10:02

W co się bawić z dziećmi? cz. II

Napisane przez
Co  robić w domu, skoro już musimy w nim zostać? To jest czas, kiedy można zorganizować chwilową edukację domową – z pożytkiem dla dzieci i opiekujących się nimi rodziców. Oto kolejne dwa pomysły.

Modelowanie - ciastolina, modelina, plastelina, glina to prawdziwa uczta dla wyobraźni, doskonały rodzaj zabawy do tworzenia zwierzątek lub postaci z bajek. Zabawa z ich użyciem doskonali umiejętności manualne i rozwija motorykę małą. Dziecko uczy chwytać się przedmioty, ćwiczy ruchy nadgarstka, przedramienia, uczy się napinać i rozluźniać mięśnie.

Klocki - są zabawką uniwersalną, idealne zarówno dla dziewczynek, jaki i dla chłopców.  Zabawa klockami rozwija wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Mogą być bardzo przydatne przy nauce: rozpoznawania kolorów, liczenia, klasyfikowania (mniejszy-większy), działań na zbiorach, relacji przestrzennych. Dzięki nim możecie Państwo stworzyć z dzieckiem przeróżne budowle.  A być może obudzi się w dziecku zmysł architekta?

Miłej zabawy.

poniedziałek, 11 maj 2020 10:35

W co się bawić z dzieckiem? cz. I

Napisane przez
Co konkretnie można robić w domu, skoro już musimy w nim zostać? To jest czas, kiedy można zorganizować chwilową edukację domową – z pożytkiem dla dzieci i opiekujących się nimi rodziców. Internet w tym zakresie daje ogromne możliwości. Oto niektóre z nich.

Rysowanie – należy do jednych z ulubionych zajęć każdego dziecka w młodszym wieku szkolnym. Zalety rysowania stanowią długą listę. Do najważniejszych należą: rozwija umiejętności motoryczne i umysłowe u dzieci; wzmacnia ich rozwój eksploracyjny, psychologiczny i emocjonalny, pobudza wyobraźnię oraz kreatywność. Dziecko potrafi za pomocą kilku kolorowych kredek, bloku rysunkowego wytworzyć magię. Dzieci wykorzystują swoje rysunki, jako wsparcie dla niesamowitych i fantastycznych opowieści, które są produktem ich wyobraźni. 

Malowanie farbami – to propozycja zabawy, zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Dostarcza im wiele radości, można się przy tym pobrudzić, a nam rodzicom pozwala zyskać chwilę dla siebie. Malowanie wpływa korzystnie na rozwój małej motoryki, ubogaca sensorycznie (np. malowanie palcami), rozwija wyobraźnię, kreatywność, uwrażliwia na sztukę,  odpręża, relaksuje i wycisza.

 

Drogi uczniu!
  1. Staraj się uczyć w tych samych godzinach. Według badań  najkorzystniejsze godziny do nauki to od 9 do 15. W tym czasie nasz mózg pracuje najlepiej, jest „wypoczęty” i „obudzony”.
  2. Odżywienie organizmu ma bezpośredni wpływ na to jak pracuje twój mózg. Jeśli jesteś głodny, niewyspany, zmęczony, z pewnością trudniej będzie się uczyć i zdobywać wiedzę, nawet jeśli będzie to wiedza interesująca. Rozpoczynając dzień od śniadania dostarczysz  organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozpoczęcia dnia. 
  3. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do nauki przewietrzyć dobrze pokój - optymalna temperatura do nauki to 20-22°C. Mózg wówczas jest lepiej dotleniony i będzie pracował wydajniej.
  4. Zadbaj aby miejsce nauki było uporządkowane. Zbierz wcześniej wszystkie potrzebne do nauki materiały: książki, zeszyty, brudnopis, przybory. Zastanów się, co będzie Ci potrzebne - szukanie czegoś w trakcie nauki może powodować zdenerwowanie, a taki stan nie sprzyja uczeniu się.
  5. Pozbądź się wszystkiego, co może Cię rozpraszać tj. wyłącz telewizor, muzykę, wycisz telefon. Jeżeli wiesz, że będziesz pracował nad utrwaleniem trudnej partii materiału (np. z matematyki, fizyki, chemii, języka obcego) to poinformuj domowników o tym, że zamierzasz się uczyć i będziesz wdzięczny jeżeli będą przez ten czas zachowywali się nieco ciszej.
  6. By sprawić, aby mózg przyswajał szybko warto zapewnić mu odpowiednią ilość snu, ale również odpoczynku, rozrywki i relaksu.  W wolnych chwilach przeczytaj ulubioną książkę, zagraj z rodzicami i rodzeństwem w ulubione gry planszowe, porozmawiaj przez telefon z przyjaciółmi.
  7. I jeszcze jedna ważna rzecz - jednym z najistotniejszych czynników wpływu na efektywność nauki jest pozytywne nastawienie i motywacja do nauki. Wiara we własne możliwości potrafi skłonić nasz mózg do wysiłku i pojęcia nawet najtrudniejszych teorii.
  8. Spróbuj uzupełnić swoje wiadomości, skorzystaj przy tym z darmowej platformy e-podreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela.
  9. Przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń w których przebywasz.
Strona 1 z 5