Obchody Święta Niepodległości

11 listopada to symboliczna data, dzień odzyskania niepodległości przez Polskę. Czcimy go głęboką refleksją nad przeszłością i współczesnością naszej Ojczyzny.

W bieżącym roku zaprosiliśmy wszystkich na ważną lekcję historii - przedstawienie , które przybliżyło trudne drogi Polski do wolności. Poezja, pieśni patriotyczne oraz scenki dramatyczne oddały charakter tamtych dni i lat. Uczniowie wykonali wzruszające utwory : „Rota”, „Legiony”, „Niepodległa, niepokorna”, „Miejcie nadzieję”, „W listopadzie”.

Recytatorzy zaprezentowali wiersze, poprzez które poeci chcieli opowiedzieć o cierpieniu, rozpaczy, tęsknocie, poświęceniu i nadziei na to, że nadejdzie upragniona wolność. Aktorzy przywołali także postać Józefa Piłsudskiego, podkreślili jego zasługi dla ojczyzny. Przedstawienie zakończyła symboliczna scenka, w której Polska wzywa nas, byśmy zmieniali swe złe nawyki, przyzwyczajenia, wady.

Ostatnie miesiące wojny za naszą wschodnią granicą uświadomiły nam bowiem , że niepodległość, wolność, a także bezpieczeństwo to wartości bardzo ulotne, delikatne, o które trzeba dbać i które należy szanować.

Przedstawienie przygotowali: uczniowie klasy 5a, członkowie koła teatralnego z klas 6a i 8b pod opieką pani Iwony Turek. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierunkiem pani Barbary Tomaszewskiej. Pomocy technicznej w przygotowaniu uroczystości udzielił pan Ryszard Turek.

Dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie za współpracę.

WIDEO:

Zdjęcia : GOK, Ryszard Turek, Kamil Żmigrodzki