• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

PATRONKA NAUCZYCIELI W POLSCE

 

BŁ. NATALIA TUŁASIEWICZ (1906 – 1945)

W tak ważnym dla wszystkich nauczycieli dniu, w dniu ich święta, nie możemy pominąć naszej bł. Patronki, którą od 30 marca 2022 roku jest Natalia Tułasiewicz.

Przypominamy w telegraficznym skrócie postać Natalii Tułasiewicz. Niech jej postawa i świadectwo życia będzie wzorem do naśladowania i wsparciem w nauczycielskim trudzie.

Polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich w zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości.

W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach posługę religijno-społeczno-oświatową.

W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustaje w swojej misji ewangelizacyjnej.

I choć marzyła o powojennej pracy literacko-apostolskiej, nie chciała się ukrywać, całkowicie zdana na wolę Bożą.

W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia, a 31 marca 1945 r. dokonało się życie Natalii – zabrano ją do gazu. Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu.

Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie, w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

patronka2

Osoby pragnące zgłębić historię tej wyjątkowej postaci odsyłamy pod wskazany link;

http://blogoslawionanatalia.eu/sens-osobistego-zycia/zyj-tak-jakby-od-jakosci-twojego-zycia-zalezal-los-swiata

 

kuratorium

vulcan

archiwalna

jadlospis