Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

poniedziałek, 18 czerwiec 2018 13:49

Jubileusz 210 – lecia Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie

Napisane przez pedagog
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
We wtorek 29 maja 2018 roku Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza – Męczennika w Nowym Żmigrodzie obchodziła uroczysty jubileusz 210 – lecia swego istnienia. Rocznica nawiązuje do wydarzeń sprzed blisko dwustu lat. W 1772 roku Żmigród znalazł się w zaborze austriackim. Władze zaborcze zlikwidowały szkoły parafialne. W ich miejsce Ustawą szkolną z roku 1805 wprowadzono szkoły trywialne. W 1808 roku w Żmigrodzie Nowym  utworzono dwustopniową szkołę trywialną, czyli powszechną, o elementarnym poziomie nauczania. Obowiązkiem szkolnym objęto dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Nasza szkoła jest więc jedną z najstarszych instytucji publicznych w regionie.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztu sztandarowego wraz z dyrekcją, uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły do kościoła parafialnego w Nowym Żmigrodzie, w którym odbyła się msza święta w intencji uczniów, pracowników i absolwentów. Mszę odprawił ks. abp Edward Nowak, a uroczyste kazanie wygłosił ks. bp Jan Wątroba.

Po niej zaproszeni goście udali się do budynku Szkoły Podstawowej, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Umieszczona ona została w wejściu głównym, a motto na niej zamieszczone : „Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina” oddawało doskonale klimat uroczystości.

Następnie zebrani udali się do hali sportowej, gdzie odbyła się kolejna część jubileuszu. W holu zaproszeni gości mogli obejrzeć wystawę zdjęć poświęconych naszej szkole i zapoznać się z jej dziejami i patronem.

W obchodach wzięli udział zaproszeni goście: abp Edward Nowak, bp Jan Wątroba, ks. Stanisław Szajna, ks. Rafał Majerski, zaprzyjaźnieni księża oraz księża absolwenci, Senator RP Alicja Zając, Poseł RP Bogdan Rzońca, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle Stanisław Polański, Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Marian Stój, władze gminy na czele z Wójtem Gminy Nowy Żmigród Grzegorzem Barą, przedstawiciele władz Powiatu Jasielskiego, przedstawiciele organizacji i instytucji zaprzyjaźnionych oraz współpracujących ze szkołą, państwowej straży pożarnej, policji, przyjaciele szkoły, emerytowani nauczyciele i pracownicy, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszej gminy, rodzice, nauczyciele i pracownicy, a przede wszystkim absolwenci oraz uczniowie.

Na wstępie, po wprowadzeniu pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewaniu hymnów,  prowadzący Pan Antoni Hućko,  powitał wszystkich zebranych oraz odczytał list gratulacyjny przesłany przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Marka Kuchcińskiego.

Następnie głos zabrała Pani Alicja Witkowska - dyrektor szkoły. Mottem tego wystąpienia były słowa: „Czas przemija, ludzie się zmieniają, a wspomnienia trwają wiecznie”. Pani dyrektor podkreśliła, że szkoła w Nowym Żmigrodzie łączy dwa pierwiastki - tradycję z nowoczesnością. Przyświecają jej ważne wartości propagowane w ciągu wielu lat przez dyrektorów i kierowników, nauczycieli oraz  pracowników. Współczesna szkoła bardzo się zmieniła, jest kolorowa, przyjazna uczniom, ukierunkowana na przyszłość. Szczyci się sukcesami w konkursach i olimpiadach oraz znanymi absolwentami. Nie należy jednak zapominać o jej bogatej przeszłości.

Następnie głos zabrał Pan Grzegorz Bara - wójt gminy. Zwrócił uwagę, że historię tworzą nie daty i nazwy, ale ludzie. Zauważył, że dzieje tej szkoły są trwale połączone ze wspólnotą lokalną. Następnie jako absolwent podzielił się swoimi wspomnieniami z lat szkolnych.

Wójt Gminy w imieniu pracowników samorządu wręczył Pani dyrektor  ufundowaną ikonę z bł. ks. Władysławem Findyszem. Namalowana ona została przez miejscową artystkę i absolwentkę szkoły Dominikę Jędrzejczyk –Wielgosz, która w kilku słowach wyjaśniła zebranym znaczenie poszczególnych symboli umieszczonych na obrazie.

Następnie przedstawiciele Rady Gminy przekazali pamiątkową fotografię przedstawiającą wszystkich uczniów i nauczycieli.

W dalszej części Pan Andrzej Merchwa - wicedyrektor  szkoły przybliżył zebranym historię placówki w Nowym Żmigrodzie. W prezentacji znalazło się wiele ciekawych i mało znanych zdjęć ukazujących dzieje szkoły.

W dalszej części zebrani wysłuchali wspomnień uczniów i nauczycieli. Pierwszym wspominającym był abp Edward Nowak, po którym głos zabrał Pan Zdzisław Gołębiowski. Przedstawili oni swoje przeżycia jako dzieci rozpoczynające naukę w szkole, opisali trudne warunki, w jakich prowadzono zajęcia w latach powojennych oraz w jakich odbudowywano placówkę. Następnie Pani Teresa Źrebiec wspominała swoją pracę w latach 70 i 80- tych. Opisała problemy pedagogów oraz prześladowania, jakie spotykały uczniów i nauczycieli ze strony władz komunistycznych.

Po zakończeniu wspomnień zebrani obejrzeli przedstawienie słowno – muzyczne. W kolejnych odsłonach widzowie mogli śledzić historie z dziejów szkoły oraz z życia osób z nią związanych. Młodzi artyści, przedstawiając dzieje naszej szkoły,  poprowadzili zebranych od czasów zaborów, poprzez dwudziestolecie międzywojenne, trudne czasy II wojny światowej, okres odbudowy szkoły i szare lata PRL – u, aż do czasów współczesnych. W wierszach, piosenkach, scenkach - czasami poważnych, czasami żartobliwych - uczniowie odtworzyli specyficzny klimat minionych czasów.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie pod kierunkiem Pań: Barbary Tomaszewskiej, która przygotowała oprawę muzyczną i Iwony Turek, która opracowała scenariusz uroczystości oraz przygotowała aktorów.

W kolejnych scenach, recytacjach i piosenkach wystąpili : Karolina Banaś, Bartosz Kudłaty, Wiktoria Lipińska, Miłosz Mastej, Anna Mroczka, Magdalena Nowacka, Bartosz Paluch, Igor Śmiałowski z kl. Va, Natalia Baran, Julia Dybaś z kl. VIb, Zuzanna Turek z kl. VIIb, Dominik Książkiewicz z kl. IIa, Sebastian Wiatr z kl. IIb, Zuzanna Bazan, Katarzyna Burda, Aleksandra Gryziec, Jakub Idzik, Sylwia Łącka, Piotr Marciszewski, Magdalena Ścibor, Aleksandra Wielgosz, Justyna Wilk, Anna Zdebik z kl. IIIa, Magdalena Frankiewicz,  Dżesika Kostrząb, Hubert Szwast,  Aleksandra Śmiertelny z kl. IIIb.

W chórze śpiewali aktorzy a także uczniowie:

Patrycja Żurkiewicz z kl. IVb, Urszula Idzik z kl. VIa,  Alicja Bęben, Wiktoria Krowicka,  Oliwia Wielgosz, Julia Wójtowicz z kl. VIIa, Klaudia Grzywacz, Emilia Mroczka z kl. IIa, Miriam Madej z kl.IIb, Gabriela Hućko, Weronika Kłosowska, Aleksandra Źrebiec z kl. IIIa, Gabriela Adamczyk, Anna Kicilińska z kl. IIIb. W przedstawieniu wzięli udział również absolwenci naszej szkoły:  Kamila Rak, Klaudia Stoś, Adam Zdebik.

Na zakończenie kolejni goście złożyli na ręce Pani dyrektor gratulacje i wyrazy uznania oraz najlepsze życzenia dalszych sukcesów. Wraz z wyrazami szacunku i gratulacjami przekazali pamiątki z okazji jubileuszu 210- lecia szkoły. Zaproszeni goście wpisali się również do księgi pamiątkowej. Uczniowie i zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe plakietki, długopisy i foldery.

tekst:  Ryszard Turek

zdjęcia: UG Nowy Żmigród, Anna Kostrząb, Ryszard Turek, Tomasz Źrebiec

 

Czytany 1092 razy
Więcej w tej kategorii: « Nocka w szkole Wakacje!!! »