Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Patron szkoły

Patron szkoły (21)

sobota, 19 czerwiec 2021 16:46

W przeddzień obchodów Dnia Patrona Szkoły

Napisane przez
W tym roku uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona odbędzie się 21 czerwca (poniedziałek) na Hali Sportowej w Nowym Żmigrodzie o godz. 1015.

Kult błogosławionego księdza Władysława Findysza znany jest nie tylko w Nowym Żmigrodzie. W poszukiwaniu śladów Patrona naszej szkoły wyruszyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

W przeddzień obchodów Dnia Patrona zapraszamy w wirtualną podróż śladami bł. ks. Władysława Findysza – Męczennika.


piątek, 30 kwiecień 2021 09:21

Różaniec z wizerunkiem bł. ks. Władysława Findysza

Napisane przez
22 kwietnia 2021 roku do kącika Patrona został zakupiony różaniec. W medaliku – łączniku różańca po jednej stronie znajduje się wizerunek bł. ks. Władysława Findysza, a po drugiej wizerunek Matki Bożej Bolesnej Królowej Gór w Skalniku. Paciorki są w kolorze czarnym, a cały różaniec zakończony jest papieskim krzyżykiem.
 
Różaniec stanowi piękną pamiątkę z Sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza.

wtorek, 25 sierpień 2020 13:24

Nowe pamiątki z wizerunkiem naszego Patrona

Napisane przez
W sierpniu bieżącego roku w naszej gablocie poświęconej Patronowi Szkoły bł. ks. Władysławowi Findyszowi znalazły się pamiątkowe obrazki oraz widokówka z krzyżem pamięci.

Pierwsze trzy zostały wydane z okazji 30. rocznicy sakry biskupiej abp Edwarda Nowaka.

Na widokówce jest krzyż pamięci bł. ks. Findysza, który został poświęcony 23 sierpnia 2020 roku podczas odpustu.

Trzeci obrazek to pamiątka od biskupa Edwarda Białogłowskiego, wydany w XV rocznicę beatyfikacji ks. Władysława Findysza obrońcy praw Bożych i ludzkich.

19 czerwca to szczególny dzień dla naszej parafii i szkoły.

15 lat temu 19 czerwca 2005 roku w Warszawie

odbyła się uroczysta beatyfikacja księdza

Władysława Findysza.

Powróćmy do tego wydarzenia.

Przeżyjmy na nowo te podniosłe chwile

i przypomnijmy sobie

drogę do świętości naszego Patrona.

 

Zapraszam do zapoznania się z poniższą prezentacją.

 
Maria Gołębiowska-Bugno
 
13 grudnia br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Ten dzień rozpoczęliśmy uroczystą mszą w kościele parafialnym w Nowym Żmigrodzie. Następnie przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie odbył się apel. Na wstępie pani dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym przybliżyła nam okoliczności nadania naszej szkole imienia bł. Ks. Władysława Findysza. Zwieńczeniem tego dnia było przedstawienie przygotowane przez panią Marię Gołębiowską-Bugno.
Magdalena Nowacka kl 6a
(Nowinki szkolne, grudzień 2018)
13 grudnia 2017r. nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona, którym jest bł. ks. Władysław Findysz - Męczennik. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym w Nowym Żmigrodzie przez księdza proboszcza Stanisława Szajnę. Do liturgii włączyli się aktywnie uczniowie, którzy pełnili rolę ministrantów, prowadzili modlitwę wiernych, wystąpili w poczcie sztandarowym oraz w scholi. Na zakończenie było ucałowanie relikwii i modlitwa o kanonizację bł. ks. Władysława Findysza. Po mszy św. udaliśmy się do szkoły, gdzie wysłuchaliśmy montażu  słowno – muzycznego przygotowanego pod kierunkiem pani katechetki Marii Gołębiowskiej – Bugno. Na scenie, gdzie centralne miejsce zajmował portret patrona, wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzień Patrona obchodzony jest w dniu urodzin bł. ks. Findysza w tym roku wypadła 110 rocznica. Z tej okazji pani katechetka upiekła dla wszystkich pyszne pierniczki, które rozdawane były na zakończenie przedstawienia. Myślę, że ostatnia część tego szczególnego dla naszej szkoły dnia najbardziej przypadła uczniom do gustu.
Sylwia Łącka
(Nowinki szkolne, grudzień 2017)
 
  
  
fot. ks. Rafał Majerski
„Nasz Wielki Patronie,
Ty, Błogosławiony!
Twój trud, pomocna dłoń
podpowie nam jak godnie żyć”.
 
13 grudnia br. już po raz jedenasty nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona, którym jest bł. ks. Władysław Findysz -  Męczennik. W tym roku  cała uroczystość  odbyła się w żmigrodzkim sanktuarium. Wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Alicja Witowska, która przybliżyła nam postać błogosławionego. W części artystycznej obejrzeliśmy film „Dobry Pasterz” poświęcony osobie ks. Findysza. Następnie był montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, przygotowany pod kierunkiem ks. katechety Rafała Majerskiego i pani Marii Gołębiowskiej – Bugno. Po części artystycznej odprawiona została uroczysta msza święta. Podczas składania darów przedstawiciele z  każdej klasy złożyli różę przy relikwiach ks. Findysza. Dzień Patrona obchodzony jest w dniu urodzin błogosławionego. W tym roku wypada 109 rocznica. Na zakończenie było ucałowanie relikwii i modlitwa o kanonizację bł. ks. Władysława Findysza. W czasie uroczystości wystąpiły Poczty Sztandarowe.
  
  
 
fot. Anna Kostrząb
Dzień 19 czerwca na stałe zapisał się w kalendarzu uroczystości szkolnych Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie jako Dzień Patrona – bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika. W tym roku 20 czerwca 2016 roku świętowaliśmy 10 rocznicę nadania imienia bł. ks. Findysza szkołom wchodzącym w skład zespołu (19 czerwca 2006r.) Jako społeczność szkoły oddaliśmy hołd naszemu Patronowi, wspominając Jego osobę, nauki i przesłania.

Tegoroczne Święto Patrona Szkoły rozpoczęło się Mszą Św., którą celebrował ks. katecheta Piotr Róż. Do liturgii włączyli się aktywnie uczniowie, którzy pełnili rolę ministrantów, prowadzili modlitwę wiernych, wystąpili w poczcie sztandarowym. Po modlitwie w kościele przeszliśmy do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dyrektor Zespołu Szkół pani Alicja Witkowska serdecznie podziękowała księżom i tym wszystkim, którzy zechcieli wspólnie ze społecznością szkolną świętować Dzień Patrona. Wśród zaproszonych gości byli: wójt gminy Nowy Żmigród pan Grzegorz Bara, zastępca wójta pan Radosław Kujawski, dyrektor GOK-u pan Jerzy Dębiec, nauczyciele i pracownicy emeryci oraz pracownicy SZOS.

Przygotowana przez uczniów część artystyczna pod kierunkiem pań: Katarzyny Jurkowskiej i Marii Gołębiowskiej-Bugno dostarczyła głębokich przeżyć. Szkolny zespół pod kierunkiem pani Barbary Tomaszewskiej wzbogacił akademię śpiewem i grą na skrzypcach. Cały montaż słowno-muzyczny wysłuchaliśmy w ciszy i skupieniu. Na zakończenie wicedyrektor pan Andrzej Merchwa podziękował wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie.

 

25 maja 2015r. w murach naszej szkoły gościł Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jan Wątroba, któremu towarzyszyli ks. proboszcz Henryk Maguda i ks. katecheta Piotr Róż. Na spotkaniu obecny był także Wójt Gminy Nowy Żmigród pan Grzegorz Bara. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z uczniami naszej społeczności szkolnej, którzy przywitali ks. biskupa głośnym śpiewem „Bądź pozdrowiony gościu nasz”.
Po powitaniu ks. biskupa przez panią dyrektor Alicję Witkowską, uczniowie przedstawili krótki program artystyczny poświęcony osobie Patrona Szkoły błogosławionego ks. Władysława Findysza - Męczennika. W reportażu o naszym Patronie były wiersze, wspomnienia i piosenki wykonane przez scholę parafialną.
Następnie głos zabrał ks. biskup, który zwrócił uwagę na kwestie podejmowania życiowych decyzji,  o odkrywaniu powołania życiowego. Na zakończenie wizytacji odbyło się spotkanie z dyrekcją, gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły. Wizyta księdza biskupa  była dla wszystkich wielkim, radosnym przeżyciem.
Uroczyste obchody odbyły się 15 grudnia br., a rozpoczęła je msza święta w żmigrodzkim sanktuarium. Ksiądz kustosz Henryk Maguda wygłosił okolicznościową homilię, w której przybliżył postać patronującego szkole od 2006 roku ks. Władysława Findysza. Oprawę mszy świętej przygotowała młodzież pod opieką katechetki Marii Gołębiowskiej Bugno.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie. Na akademii gościliśmy wójta gminy Grzegorza Barę, ks. Henryka Magudę, przewodniczącą Rady Rodziców Marzenę Trybus oraz wiceprzewodniczącą Bogusławę Kostrząb. Po wprowadzeniu sztandarów szkoły i odśpiewaniu hymnów głos zabrała dyrektor szkoły Alicja Witkowska. Zgromadzonym zapadły w pamięci słowa wystąpienia:

- Zwracam się do wszystkich, których los związał nawet na krótką chwilę z naszą szkołą, aby przechodząc obok kącika pamięci poświęconego bł. ks. Władysławowi Findyszowi, zatrzymali się chociaż na krótką chwilę, by spojrzeć na człowieka, który znaczną część swojego życia poświęcił służbie ludziom. W czasach, kiedy brakuje nam autorytetów, mogę z całą stanowczością stwierdzić, że patron naszej szkoły swoją postawą i działaniami zasłużył na szacunek i pamięć.

Głos zabrali także zaproszeni goście. Następnie wszyscy z wielką przyjemnością obejrzeli część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem nauczycielek: Joanny Kmieć, Barbary Świerzowskiej i Małgorzaty Tłuściak. Na pięknie udekorowanej scenie, gdzie centralne miejsce zajmował portret patrona, wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Program miał formę telewizyjnego reportażu, w którym znalazły się refleksje o ks. Findyszu wyrażone przez starsze i młodsze pokolenie. W przedstawieniu zostały zaprezentowane wiersze naszych uczniów napisane na coroczny konkurs literacki.

Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie z kółka gitarowego pod kierunkiem bibliotekarza Piotra Figury oraz młodzież należąca do scholi parafialnej. Miłą pamiątką dla każdego ucznia był specjalnie przygotowany na tę okazję folder oraz książeczka Twój Patron ufundowane przez organizatorki akademii.

W szkole odbywał się przegląd piosenki religijnej, który prowadziła katechetka Maria Gołębiowska - Bugno. Wszystkie klasy zostały nagrodzone pachnącymi pierniczkami upieczonymi specjalnie na tę okazję.

Dzień Patrona miał nie tylko wymiar duchowy i artystyczny. 11 grudnia wśród nauczycieli i pracowników szkoły przeprowadzono już po raz 10 zbiórkę artykułów spożywczych dla potrzebujących uczniów i ich rodzin. Przygotowano w ten sposób 5 świątecznych paczek, które wręczono rodzinom w tym szczególnym dla nas dniu. To właśnie przykład Patrona pokazuje nam, że nie należy być obojętnym wobec drugiego człowieka, zwłaszcza w czasie przedświątecznym , kiedy cała Polska uczestniczy w akcji Szlachetna Paczka.

W akademii udział wzięli: Magdalena Kurdziel, Jakub Dziwak, Bartosz Bazan, Bartłomiej Opałka, Izabela Zięba, Bartosz Paluch, Paulina Cyran, Karolina Winiarska, Damian Zięba, Tomasz Potera, Aleksander Cichoń, Agata Kucharska, Krystian Kostrząb, Mateusz Opałka, Katarzyna Musiał, Karolina Ziomek, Natalia Szwast, Izabela Gryziec, Carmine Gallo, Aleksandra Kępska, Gabriela Klich, Anna Zdebik, Julia Bara, Kinga Smyka, Kamila Rak, Agnieszka Tokarczyk, Anna Dorociak, Kinga Kopa, Jakub Idzik.

Pomoc w przygotowaniach zapewnili panowie: Zbigniew Kochanik i Zbigniew Kuczała oraz uczniowie: Adrian Kłosowski, Marcin Kusz, Maciej Tłuściak, Bartek Marszałek.

Dzień Patrona jest szczególnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej. Zawsze pozostaje w pamięci wszystkich uczestników uroczystości jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości.

J. Kmieć, B. Świerzowska, M. Tłuściak

Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014
Dzień Patrona 2014

Strona 1 z 3