Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Patron szkoły

Patron szkoły (23)

17 lat temu 19 czerwca 2005 roku w Warszawie

odbyła się uroczysta beatyfikacja księdza

Władysława Findysza.

sobota, 19 czerwiec 2021 16:46

W przeddzień obchodów Dnia Patrona Szkoły

Napisane przez
W tym roku uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona odbędzie się 21 czerwca (poniedziałek) na Hali Sportowej w Nowym Żmigrodzie o godz. 1015.

Kult błogosławionego księdza Władysława Findysza znany jest nie tylko w Nowym Żmigrodzie. W poszukiwaniu śladów Patrona naszej szkoły wyruszyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

W przeddzień obchodów Dnia Patrona zapraszamy w wirtualną podróż śladami bł. ks. Władysława Findysza – Męczennika.


piątek, 30 kwiecień 2021 09:21

Różaniec z wizerunkiem bł. ks. Władysława Findysza

Napisane przez
22 kwietnia 2021 roku do kącika Patrona został zakupiony różaniec. W medaliku – łączniku różańca po jednej stronie znajduje się wizerunek bł. ks. Władysława Findysza, a po drugiej wizerunek Matki Bożej Bolesnej Królowej Gór w Skalniku. Paciorki są w kolorze czarnym, a cały różaniec zakończony jest papieskim krzyżykiem.
 
Różaniec stanowi piękną pamiątkę z Sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza.

wtorek, 25 sierpień 2020 13:24

Nowe pamiątki z wizerunkiem naszego Patrona

Napisane przez
W sierpniu bieżącego roku w naszej gablocie poświęconej Patronowi Szkoły bł. ks. Władysławowi Findyszowi znalazły się pamiątkowe obrazki oraz widokówka z krzyżem pamięci.

Pierwsze trzy zostały wydane z okazji 30. rocznicy sakry biskupiej abp Edwarda Nowaka.

Na widokówce jest krzyż pamięci bł. ks. Findysza, który został poświęcony 23 sierpnia 2020 roku podczas odpustu.

Trzeci obrazek to pamiątka od biskupa Edwarda Białogłowskiego, wydany w XV rocznicę beatyfikacji ks. Władysława Findysza obrońcy praw Bożych i ludzkich.

19 czerwca to szczególny dzień dla naszej parafii i szkoły.

15 lat temu 19 czerwca 2005 roku w Warszawie

odbyła się uroczysta beatyfikacja księdza

Władysława Findysza.

Powróćmy do tego wydarzenia.

Przeżyjmy na nowo te podniosłe chwile

i przypomnijmy sobie

drogę do świętości naszego Patrona.

 

Zapraszam do zapoznania się z poniższą prezentacją.

 
Maria Gołębiowska-Bugno
 
13 grudnia br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Ten dzień rozpoczęliśmy uroczystą mszą w kościele parafialnym w Nowym Żmigrodzie. Następnie przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie odbył się apel. Na wstępie pani dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym przybliżyła nam okoliczności nadania naszej szkole imienia bł. Ks. Władysława Findysza. Zwieńczeniem tego dnia było przedstawienie przygotowane przez panią Marię Gołębiowską-Bugno.
Magdalena Nowacka kl 6a
(Nowinki szkolne, grudzień 2018)
13 grudnia 2017r. nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona, którym jest bł. ks. Władysław Findysz - Męczennik. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym w Nowym Żmigrodzie przez księdza proboszcza Stanisława Szajnę. Do liturgii włączyli się aktywnie uczniowie, którzy pełnili rolę ministrantów, prowadzili modlitwę wiernych, wystąpili w poczcie sztandarowym oraz w scholi. Na zakończenie było ucałowanie relikwii i modlitwa o kanonizację bł. ks. Władysława Findysza. Po mszy św. udaliśmy się do szkoły, gdzie wysłuchaliśmy montażu  słowno – muzycznego przygotowanego pod kierunkiem pani katechetki Marii Gołębiowskiej – Bugno. Na scenie, gdzie centralne miejsce zajmował portret patrona, wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzień Patrona obchodzony jest w dniu urodzin bł. ks. Findysza w tym roku wypadła 110 rocznica. Z tej okazji pani katechetka upiekła dla wszystkich pyszne pierniczki, które rozdawane były na zakończenie przedstawienia. Myślę, że ostatnia część tego szczególnego dla naszej szkoły dnia najbardziej przypadła uczniom do gustu.
Sylwia Łącka
(Nowinki szkolne, grudzień 2017)
 
  
  
fot. ks. Rafał Majerski
„Nasz Wielki Patronie,
Ty, Błogosławiony!
Twój trud, pomocna dłoń
podpowie nam jak godnie żyć”.
 
13 grudnia br. już po raz jedenasty nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona, którym jest bł. ks. Władysław Findysz -  Męczennik. W tym roku  cała uroczystość  odbyła się w żmigrodzkim sanktuarium. Wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Alicja Witowska, która przybliżyła nam postać błogosławionego. W części artystycznej obejrzeliśmy film „Dobry Pasterz” poświęcony osobie ks. Findysza. Następnie był montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, przygotowany pod kierunkiem ks. katechety Rafała Majerskiego i pani Marii Gołębiowskiej – Bugno. Po części artystycznej odprawiona została uroczysta msza święta. Podczas składania darów przedstawiciele z  każdej klasy złożyli różę przy relikwiach ks. Findysza. Dzień Patrona obchodzony jest w dniu urodzin błogosławionego. W tym roku wypada 109 rocznica. Na zakończenie było ucałowanie relikwii i modlitwa o kanonizację bł. ks. Władysława Findysza. W czasie uroczystości wystąpiły Poczty Sztandarowe.
  
  
 
fot. Anna Kostrząb
Dzień 19 czerwca na stałe zapisał się w kalendarzu uroczystości szkolnych Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie jako Dzień Patrona – bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika. W tym roku 20 czerwca 2016 roku świętowaliśmy 10 rocznicę nadania imienia bł. ks. Findysza szkołom wchodzącym w skład zespołu (19 czerwca 2006r.) Jako społeczność szkoły oddaliśmy hołd naszemu Patronowi, wspominając Jego osobę, nauki i przesłania.

Tegoroczne Święto Patrona Szkoły rozpoczęło się Mszą Św., którą celebrował ks. katecheta Piotr Róż. Do liturgii włączyli się aktywnie uczniowie, którzy pełnili rolę ministrantów, prowadzili modlitwę wiernych, wystąpili w poczcie sztandarowym. Po modlitwie w kościele przeszliśmy do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dyrektor Zespołu Szkół pani Alicja Witkowska serdecznie podziękowała księżom i tym wszystkim, którzy zechcieli wspólnie ze społecznością szkolną świętować Dzień Patrona. Wśród zaproszonych gości byli: wójt gminy Nowy Żmigród pan Grzegorz Bara, zastępca wójta pan Radosław Kujawski, dyrektor GOK-u pan Jerzy Dębiec, nauczyciele i pracownicy emeryci oraz pracownicy SZOS.

Przygotowana przez uczniów część artystyczna pod kierunkiem pań: Katarzyny Jurkowskiej i Marii Gołębiowskiej-Bugno dostarczyła głębokich przeżyć. Szkolny zespół pod kierunkiem pani Barbary Tomaszewskiej wzbogacił akademię śpiewem i grą na skrzypcach. Cały montaż słowno-muzyczny wysłuchaliśmy w ciszy i skupieniu. Na zakończenie wicedyrektor pan Andrzej Merchwa podziękował wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie.

 

25 maja 2015r. w murach naszej szkoły gościł Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jan Wątroba, któremu towarzyszyli ks. proboszcz Henryk Maguda i ks. katecheta Piotr Róż. Na spotkaniu obecny był także Wójt Gminy Nowy Żmigród pan Grzegorz Bara. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z uczniami naszej społeczności szkolnej, którzy przywitali ks. biskupa głośnym śpiewem „Bądź pozdrowiony gościu nasz”.
Po powitaniu ks. biskupa przez panią dyrektor Alicję Witkowską, uczniowie przedstawili krótki program artystyczny poświęcony osobie Patrona Szkoły błogosławionego ks. Władysława Findysza - Męczennika. W reportażu o naszym Patronie były wiersze, wspomnienia i piosenki wykonane przez scholę parafialną.
Następnie głos zabrał ks. biskup, który zwrócił uwagę na kwestie podejmowania życiowych decyzji,  o odkrywaniu powołania życiowego. Na zakończenie wizytacji odbyło się spotkanie z dyrekcją, gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły. Wizyta księdza biskupa  była dla wszystkich wielkim, radosnym przeżyciem.
Strona 1 z 3