Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Wycieczki

Wycieczki (66)

Dnia 20 października 2021 r. uczniowie klasy I a i b byli na wycieczce w Fabryce - Pijalni Czekolady w Korczynie koło Krosna, prowadzonej przez  Mistrza Polski Cukierników pana Mirosława Pelczara. Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi i jak wygląda ziarno kakaowca oraz zobaczyli kolejne etapy produkcji czekolady. Każdy uczeń miał okazję do degustacji białej, gorzkiej i mlecznej czekolady. Następnie uczniowie ozdabiali swoją tabliczkę czekolady i lizak płatkami truskawek, orzeszkami, kolorowymi cukiereczkami i suszonymi owocami według własnego pomysłu. Później wszyscy poszliśmy do kina 3D i oglądnęliśmy film pt. „Skąd się biorą kakao i czekolada”. Na zakończenie warsztatów został przeprowadzony konkurs z nagrodą w postaci „Złotego biletu”, który można zrealizować w dowolnym terminie. Grupa aktywnie uczestniczyła w konkursie, a główną nagrodę wygrał Jasiu Marchewka. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział w warsztatach. Na koniec był czas na zakup wspaniałych czekoladowych pamiątek. Wyjazd zorganizowała pani Małgorzata Bobula, a opiekunami były panie: Anna Suska i Joanna Kmieć.  

Mamy nadzieję, że będziemy długo wspominać taką miłą, słodką, czekoladową wycieczkę.

W dniach 18-19 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły  brali udział w wycieczce do Wieliczki i Krakowa. Wyjazd ten udało się zorganizować dzięki  przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”. Po złożeniu wniosku przez nauczycieli naszej szkoły oraz  CUW w Nowym Żmigrodzie uzyskaliśmy dopłatę, dzięki której grupa 50 uczniów  mogła zwiedzić wiele ciekawych miejsc związanych z historią i kulturą naszego państwa.

Wycieczka rozpoczęła się bardzo wcześnie - o godzinie 6:00.  Po około trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Wieliczki. Tam po przejściu na teren Muzeum Kopalni Soli spotkaliśmy się  z przewodnikami. Szybem liczącym prawie 380 stopni zeszliśmy na teren kopalni. Tam przewodnicy oprowadzali nas po kolejnych chodnikach , komorach,  opowiadali o dziejach tego obiektu, pracy górników i przedstawiali ciekawostki oraz legendy związane z tymi miejscami. Wielkie wrażenie wywarły na uczestnikach niepowtarzalna kaplica św. Kingi, znajdująca się w jednej z komór, oraz podziemne jezioro. Pod ziemią spędziliśmy około 2 godzin. Na powierzchnię nasza grupa wyjechała już windami.

Następnie zwiedziliśmy ciekawy obiekt, tężnie solankowe,  w których uwalniana jest naturalna mgła solna  lecząca wiele schorzeń układu oddechowego.

Potem  autokarem przejechaliśmy do Krakowa. Tam spotkaliśmy się z panią przewodnik. Przeszliśmy Plantami na ulicę Franciszkańską, gdzie mogliśmy zobaczyć Pałac Biskupów ze sławnym „oknem papieskim” – miejscem spotkań młodzieży  z  Janem Pawłem II.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był  Rynek Krakowski. Tutaj zwiedziliśmy  podziemia. W tym  muzeum  zobaczyliśmy rekonstrukcję przedstawiającą, jak kilkaset lat temu żyli mieszkańcy dawnej stolicy Polski, obejrzeliśmy  także rezerwat archeologiczny. Następnie  zapoznaliśmy  się z historią Sukiennic, mogliśmy tu  zakupić przeróżne pamiątki z Krakowa. Kolejnym obiektem  była  Bazylika Mariacka, przy której wysłuchaliśmy hejnału.

Po przejściu ulicą Floriańską doszliśmy do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Pani przewodnik przedstawiła nam historię i znaczenie tych obiektów dla obronności Krakowa.

Następnie zjedliśmy  posiłek  w restauracji mieszczącej się zabytkowym  budynku sprzed czterystu lat i   udaliśmy się na nocleg.

Drugiego dnia, po śniadaniu, przeszliśmy do Collegium Maius, na teren Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach „Nie od razu uniwersytet zbudowano”. Tam wysłuchaliśmy  historii , ciekawostek i anegdot  o pierwszej polskiej akademii oraz zwiedziliśmy:  bibliotekę, skarbiec, mieszkania  profesorów i żaków, czyli dawnych studentów. W czasie przejścia na Wawel,  przy  ulicy Grodzkiej, zapoznaliśmy się z historią kościołów: św. Apostołów Piotra i Pawła (w stylu barokowym) i św. Andrzeja (w stylu romańskim).  Kolejnym punktem naszej wycieczki było Wzgórze  Wawelskie. Pani przewodnik przedstawiła  uczestnikom historię Zamku Królewskiego. W Katedrze na Wawelu mogliśmy zobaczyć : miejsce pochówku św. Stanisława, ołtarz główny, Czarny Krucyfiks królowej Jadwigi, Kaplicę Zygmuntowską,  Groby Królewskie (królów Polski oraz bohaterów narodowych). Niektórzy wyszli na wieżę,  by dotknąć serca  Dzwonu Zygmunta. Po krótkim odpoczynku na dziedzińcu Zamku Królewskiego i zjedzeniu krakowskich drożdżówek udaliśmy się do pieczary Smoka wawelskiego, który na pożegnanie  zionął ogniem.  Z  Wawelu udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa. Tu  Pan Tomasz Źrebiec  opowiedział nam o historii tego muzeum. Mogliśmy  zobaczyć ciekawe eksponaty związane z historią  polskiego i światowego lotnictwa: samoloty, śmigłowce, szybowce. Największym zainteresowaniem cieszył się śmigłowiec rządowy, którym podróżował  m. in. papież Jan Paweł II. W końcu ruszyliśmy w drogę powrotną, w czasie której  zatrzymaliśmy się jeszcze na posiłek. Do Nowego Żmigrodu dotarliśmy już wieczorem.

W wycieczce brali udział uczniowie z klas:  IVa, IVb, Va, Vb, VIa, VIIa, VIIb i VIIIb.

Organizatorami wycieczki byli: pani Iwona Turek, pan Ryszard Turek, a opiekunami  : pani Małgorzata Tłuściak i pan Tomasz Źrebiec.

Miejsca , które poznaliśmy, były proponowane do zwiedzenia w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

Uczestnicy i organizatorzy pragną podziękować pani Jolancie Brojek  z Centrum Usług Wspólnych w Nowym Żmigrodzie za pomoc w pozyskaniu środków na dofinansowanie wycieczki dla uczniów naszej szkoły  w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Uczestnicy i organizatorzy

środa, 13 październik 2021 17:17

Wycieczka do Żarnowca

Napisane przez
5 października 2021 roku uczniowie klas drugich z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce do Żarnowca. Głównym celem było zwiedzanie Dworku Marii Konopnickiej, uczniowie przybliżyli sobie postać poetki i jej największe utwory. Kolejną atrakcją była wizyta w Szkole Ludowej, gdzie obecnie mieści się muzeum. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kaligrafii, w których odwzorowywali pismo za pomocą pióra i atramentu w kałamarzu. Mieli okazję poznać kary jakie kiedyś były w szkole i niektórych z nich spróbować. Pełni wrażeń i zdobytej wiedzy wrócili do szkoły.

Alicja Nawracaj

poniedziałek, 11 październik 2021 16:08

Alpakowe Zoo - klasy trzecie

Napisane przez
piątek, 08 październik 2021 08:16

Wycieczka do Krakowa i Energylandii w Zatorze

Napisane przez
W dniu 30 września br.  uczniowie naszej szkoły wybrali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Energylandii w Zatorze.

Podróż przebiegła bardzo spokojnie i po kilku godzinach z radosnym śpiewem na ustach i w doskonałych humorach  przywitaliśmy Kraków.  

Pierwszym punktem programu była wizyta w aquaparku. Po wodnych szaleństwach udaliśmy się do  kina na film „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni”. Następnym punktem programu były zakupy w Galerii Centrum Serenada.

Drugiego dnia po śniadaniu  wyruszyliśmy do największego w Polsce Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Wszyscy uczniowie z podekscytowaniem czekali na ten punkt wycieczki. I nie rozczarowali się!  Pogoda tego dnia była wprost wymarzona. Od momentu wejścia na teren parku rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Część uczestników od razu wybrała extremalne rollercoastery – „Hyperion” pędzący ok. 140 km/h, „Zadra” 120, czy „Formuła 1” ok 100 km/h. Inni woleli zacząć spokojnie klasycznymi karuzelami, Energusiem czy ogromną ilością innych urządzeń. Wspaniały bajkowy klimat Parku tworzą: niesamowite budowle, moc kolorów, muzyka, postacie bajkowe i setki różnorodnych atrakcji.

Taka forma wycieczki była świetną okazją do poznania nowych miejsc, pokonania swoich lęków, spędzenia czasu razem z rówieśnikami szczególnie po długiej covidowej rozłące i nauczaniu zdalnym. Wyjazd z pewnością pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli na długie lata.

Organizatorem wycieczki był pan Stanisław Zoła, a opiekunami pan Antoni Hućko oraz panie: Maria Gołębiowska-Bugno i Joanna Kmieć.

W dniu 16 września 2021 r. grupa uczniów w nagrodę za udział w akcji „Pocztówka z wakacji” uczestniczyła w wycieczce do Żarnowca.
Głównym celem wyjazdu była wizyta w XIX wiecznej Szkole Ludowej, gdzie obecnie mieści się muzeum. Na kilka godzin cofnęliśmy się w czasie do XIX wieku i zobaczyliśmy jak uczyli się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Uczniowie w „wizytowych mundurkach” uczestniczyli w warsztatach kaligrafii, na których odwzorowywali pismo za pomocą pióra i atramentu z kałamarza, tak jak to robiono w tamtych czasach. Było to bardzo ciekawe i zajmujące doświadczenie.
Dowiedzieli się też co to takiego „dyscyplinka” (na szczęście nikt nie przekonał się jak działa na własnej skórze), ale niektórzy klęczeli na grochu. Nie za karę lecz tylko w celach badawczych. Po lekcji historii i kaligrafii były zajęcia plastyczne. Uczniowie pięknie pomalowali drewniane koniki, które zabrali ze sobą.
Cały pobyt zakończył się poczęstunkiem w szkolnym ogrodzie.
Pełni wrażeń, z zakupionymi pamiątkami wróciliśmy do naszych, współczesnych czasów. Czy lepszych?
 
Składam serdeczne podziękowanie:
Panu Wójtowi Gminy Nowy Żmigród za przyznanie środków finansowych z GKRPA
na sfinansowanie warsztatów,
Pani Dyrektor CUW w Nowym Żmigrodzie za użyczenie autobusu
oraz Panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Żarnowcu za wypożyczenie pięknych mundurków.

pedagog szkolny Joanna Kmieć

środa, 15 wrzesień 2021 20:13

Alpakowe Zoo

Napisane przez
We wtorek uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w Wolicy. Mieli okazję poznać życie dzikich zwierząt, ich środowisko. Dużą  atrakcją było karmienie zwierząt, możliwość pogłaskania i zrobienia sobie zdjęcia. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się alpaki, lamy, strusie, emu oraz daniele.

Wszyscy wrócili zadowoleni.

Alicja Nawracaj, Beata Pieszczoch
Alpakowe Zoo
Alpakowe Zoo
Alpakowe Zoo
Alpakowe Zoo
Alpakowe Zoo
Alpakowe Zoo
Alpakowe Zoo
Alpakowe Zoo
czwartek, 24 czerwiec 2021 08:27

Wycieczka do Ludźmierza i Zakopanego

Napisane przez
Dnia 16 czerwca klasy III były wraz z rodzicami i wychowawczyniami na wycieczce w Ludźmierzu i Zakopanem. Organizatorem wycieczki był ksiądz Witold Pazdan. W Ludźmierzu dzieci miały mszę świętą w pięknym kościele. W Zakopanem uczniowie pomodlili się w kościele na Krzeptówkach, wyjechali na Gubałówkę kolejką szynową, gdzie podziwiali piękne widoki naszych Tatr. Na Krupówkach wszyscy kupili pamiątki. Miłe wspomnienia pozostaną długo w naszej pamięci.
Małgorzata Bobula, Anna Suska
sobota, 19 czerwiec 2021 11:08

Wycieczka uczniów klas ósmych

Napisane przez
Dnia 14.06.2021r. klasy 8 szkoły podstawowej odbyły wspólny wyjazd na zakończenie roku szkolnego i pożegnania do restauracji „Szeran” w Samoklęskach. Odbywały się tam gry i zabawy różnego rodzaju m.in. gra w piłkę nożną, siatkówkę czy tańczenie belgijki. Atmosfera przez cały czas była bardzo dobra, a wszyscy przy sobie czuli się jak w rodzinie. Do tego był grill i inne potrawy za co dziękujemy paniom, które dla nas to przygotowały. Chcieliśmy także podziękować Gminie Nowy Żmigród za to, że pomogli nam w realizacji tego wyjazdu. Ten dzień był naprawdę bardzo dobrze spędzony, myślę, że większość uczestników zapamięta go przez naprawdę długi czas.

Dominika Czepiga klasa 8b

  

FOTORELACJA

środa, 16 czerwiec 2021 10:43

Wycieczka uczniów klas 2 do Magurskiego Parku Narodowego

Napisane przez
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas drugich wzięli udział w wyjeździe do Magurskiego Parku Narodowego. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej prowadzonej przez pracowników MPN. Wyjazd do Krempnej zorganizowały panie wychowawczynie: Teresa Frydrych i Małgorzata Sudyka. 
 
 
Strona 1 z 7