Wycieczki (68)
Wyjazd uczniów klas czwartych do „Karpackiej Troi” w Trzcinicy
Napisane przez pedagogPoczątek dnia był trochę deszczowy, ale 35 uczniów to nie zniechęciło i w świetnych nastrojach pod opieką wychowawców: pani Iwony Turek, pana Antoniego Hućko, pani pedagog Joanny Kmieć i nauczyciela historii pana Ryszarda Turka wyruszyło na zwiedzanie.
Pobyt na terenie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu opowiadającego historię powstania osady i prowadzonych w tym miejscu pracach archeologicznych.
Następnie w nowoczesnym pawilonie obejrzeliśmy wystawę stałą i dowiedzieliśmy się, od przewodnika jak żyli nasi przodkowie w epoce kamienia łupanego, brązu i żelaza. Zobaczyliśmy także m.in. ekspozycję muzealną z odkrytym podczas wykopalisk skarbem. Później wyruszyliśmy w teren na którym zlokalizowane są: rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu i osady słowiańskiej z wczesnego średniowiecza; grodzisko tzw. „Wały Królewskie” z rozległym parkiem archeologicznym. Na zakończenie weszliśmy na platformę widokową.
Zaopatrzeni w pamiątki, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły na pyszny obiad.
Wyjazd odbył się dzięki wsparciu Rady Rodziców oraz pani dyrektor CUW w Nowym Żmigrodzie za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Celem wyjazdu było wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki i umożliwienie jej odbioru na żywo. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z muzyką w filharmonii. Podczas koncertu zaprezentowano bogatą paletę barw instrumentów, ze szczególnym uwzględnieniem fortepianu, instrumentów perkusyjnych, puzonu i altówki.
W koncercie przedstawiona została muzyczna podróż przez cztery świąteczne krainy. Wykonano piosenki o tematyce świątecznej, kolędy, a także utwory z bajek.
Dzieci zostały zaproszone do muzycznej zabawy i wspólnego śpiewu.
Po zakończeniu widowiska publiczność nagrodziła wykonawców brawami. Uczniowie przekonali się, że wyjazd do filharmonii to wspaniałe muzyczne przeżycie.
Beata Pieszczoch
Opiekunami były: Wiesława Musiał, Teresa Frydrych, Alicja Nawracaj i Beata Pieszczoch.
Wyjazd odbył się dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę” oraz wpłat własnych rodziców.
Celem wycieczki było zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami stolicy oraz samym miastem, a także rozpowszechnianie aktywnej formy wypoczynku.
W dniu wyjazdu wszyscy uczestnicy punktualnie stawili się na zbiórce i o godzinie 1:30 autokar wyruszył z placu Kościuszki w Nowym Żmigrodzie.
Pierwszym punktem programu było Lotnisko Chopina. Na tarasie widokowym dzieci liczyły startujące i lądujące samoloty.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęto od spotkania z przewodnikiem w Łazienkach Królewskich. Potem był przejazd Alejami Ujazdowskimi (ambasady, Sejm i Senat, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe), plac Trzech Krzyży, Nowy Świat.
Następnie była przerwa na pyszny i obfity obiad. Po krótkim odpoczynku odbył się spacer po Starym Mieście: Archikatedra Św. Jana, Kanonie, pomniki Małego Powstańca i szewca Jana Kilińskiego oraz zwiedzanie Zamku Królewskiego.
Potem dzieci mogły zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dużą atrakcją było zwiedzanie Stadionu Narodowego, które wzbudziło wiele emocji. Dzieci zobaczyły m.in. pomieszczenie strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy, a także szatnię, z której korzystają piłkarze. Każdy mógł się poczuć jak kibic siadając w jednym z biało – czerwonych krzesełek.
Kolejną atrakcją był przejazd metrem. Na koniec dnia dzieci podziwiały widok na Warszawę z Pałacu Kultury i Nauki.
Nareszcie o godz. 20:00 w hotelu „Wald” wszyscy zjedli kolację, a po niej udali się na odpoczynek.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się wcześnie, bo już o godz. 7:00 było śniadanie.
W tym dniu zwiedzanie rozpoczęto od Nowych Powązek, które były dodatkowym punktem programu. Dzieci zobaczyły pomnik ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, a także odwiedziły groby m.in. Ireny Szewińskiej, Jerzego Gruzy, Pawła Królikowskiego. Następnie udano się na Stare Powązki. Dodatkowym punktem zwiedzania był też Wilanów, gdzie znajduje się Muzeum Pałacu Króla Jana III. W Muzeum Wojska Polskiego można było zobaczyć z bliska wojskowe helikoptery, samoloty i działa.
Pobyt w Centrum Nauki Kopernik rozpoczęto obiadem. Po posiłku dzieci mogły na żywo zobaczyć i w praktyce poznać wiele zjawisk naukowych.
Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do Planetarium, w którym podczas godzinnego seansu wyświetlany był film na ekranie sferycznym. Z bohaterami filmu dzieci odwiedziły odległe planety.
Pomimo zmęczenia w drodze powrotnej humor wszystkim dopisywał. Na pewno nikt nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić.
Beata Pieszczoch
FOTORELACJA
Uczniowie klas pierwszych na wycieczce w Fabryce - Pijalni Czekolady w Korczynie
Napisane przez pedagogMamy nadzieję, że będziemy długo wspominać taką miłą, słodką, czekoladową wycieczkę.
Uczestniczymy w programie „Poznaj Polskę” Wycieczka do Wieliczki i Krakowa
Napisane przez pedagogWycieczka rozpoczęła się bardzo wcześnie - o godzinie 6:00. Po około trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Wieliczki. Tam po przejściu na teren Muzeum Kopalni Soli spotkaliśmy się z przewodnikami. Szybem liczącym prawie 380 stopni zeszliśmy na teren kopalni. Tam przewodnicy oprowadzali nas po kolejnych chodnikach , komorach, opowiadali o dziejach tego obiektu, pracy górników i przedstawiali ciekawostki oraz legendy związane z tymi miejscami. Wielkie wrażenie wywarły na uczestnikach niepowtarzalna kaplica św. Kingi, znajdująca się w jednej z komór, oraz podziemne jezioro. Pod ziemią spędziliśmy około 2 godzin. Na powierzchnię nasza grupa wyjechała już windami.
Następnie zwiedziliśmy ciekawy obiekt, tężnie solankowe, w których uwalniana jest naturalna mgła solna lecząca wiele schorzeń układu oddechowego.
Potem autokarem przejechaliśmy do Krakowa. Tam spotkaliśmy się z panią przewodnik. Przeszliśmy Plantami na ulicę Franciszkańską, gdzie mogliśmy zobaczyć Pałac Biskupów ze sławnym „oknem papieskim” – miejscem spotkań młodzieży z Janem Pawłem II.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Rynek Krakowski. Tutaj zwiedziliśmy podziemia. W tym muzeum zobaczyliśmy rekonstrukcję przedstawiającą, jak kilkaset lat temu żyli mieszkańcy dawnej stolicy Polski, obejrzeliśmy także rezerwat archeologiczny. Następnie zapoznaliśmy się z historią Sukiennic, mogliśmy tu zakupić przeróżne pamiątki z Krakowa. Kolejnym obiektem była Bazylika Mariacka, przy której wysłuchaliśmy hejnału.
Po przejściu ulicą Floriańską doszliśmy do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Pani przewodnik przedstawiła nam historię i znaczenie tych obiektów dla obronności Krakowa.
Następnie zjedliśmy posiłek w restauracji mieszczącej się zabytkowym budynku sprzed czterystu lat i udaliśmy się na nocleg.
Drugiego dnia, po śniadaniu, przeszliśmy do Collegium Maius, na teren Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach „Nie od razu uniwersytet zbudowano”. Tam wysłuchaliśmy historii , ciekawostek i anegdot o pierwszej polskiej akademii oraz zwiedziliśmy: bibliotekę, skarbiec, mieszkania profesorów i żaków, czyli dawnych studentów. W czasie przejścia na Wawel, przy ulicy Grodzkiej, zapoznaliśmy się z historią kościołów: św. Apostołów Piotra i Pawła (w stylu barokowym) i św. Andrzeja (w stylu romańskim). Kolejnym punktem naszej wycieczki było Wzgórze Wawelskie. Pani przewodnik przedstawiła uczestnikom historię Zamku Królewskiego. W Katedrze na Wawelu mogliśmy zobaczyć : miejsce pochówku św. Stanisława, ołtarz główny, Czarny Krucyfiks królowej Jadwigi, Kaplicę Zygmuntowską, Groby Królewskie (królów Polski oraz bohaterów narodowych). Niektórzy wyszli na wieżę, by dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Po krótkim odpoczynku na dziedzińcu Zamku Królewskiego i zjedzeniu krakowskich drożdżówek udaliśmy się do pieczary Smoka wawelskiego, który na pożegnanie zionął ogniem. Z Wawelu udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa. Tu Pan Tomasz Źrebiec opowiedział nam o historii tego muzeum. Mogliśmy zobaczyć ciekawe eksponaty związane z historią polskiego i światowego lotnictwa: samoloty, śmigłowce, szybowce. Największym zainteresowaniem cieszył się śmigłowiec rządowy, którym podróżował m. in. papież Jan Paweł II. W końcu ruszyliśmy w drogę powrotną, w czasie której zatrzymaliśmy się jeszcze na posiłek. Do Nowego Żmigrodu dotarliśmy już wieczorem.
W wycieczce brali udział uczniowie z klas: IVa, IVb, Va, Vb, VIa, VIIa, VIIb i VIIIb.
Organizatorami wycieczki byli: pani Iwona Turek, pan Ryszard Turek, a opiekunami : pani Małgorzata Tłuściak i pan Tomasz Źrebiec.
Miejsca , które poznaliśmy, były proponowane do zwiedzenia w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
Uczestnicy i organizatorzy pragną podziękować pani Jolancie Brojek z Centrum Usług Wspólnych w Nowym Żmigrodzie za pomoc w pozyskaniu środków na dofinansowanie wycieczki dla uczniów naszej szkoły w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Uczestnicy i organizatorzy
Alicja Nawracaj

Wycieczka do Krakowa i Energylandii w Zatorze
Napisane przez pedagogPodróż przebiegła bardzo spokojnie i po kilku godzinach z radosnym śpiewem na ustach i w doskonałych humorach przywitaliśmy Kraków.
Pierwszym punktem programu była wizyta w aquaparku. Po wodnych szaleństwach udaliśmy się do kina na film „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni”. Następnym punktem programu były zakupy w Galerii Centrum Serenada.
Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do największego w Polsce Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Wszyscy uczniowie z podekscytowaniem czekali na ten punkt wycieczki. I nie rozczarowali się! Pogoda tego dnia była wprost wymarzona. Od momentu wejścia na teren parku rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Część uczestników od razu wybrała extremalne rollercoastery – „Hyperion” pędzący ok. 140 km/h, „Zadra” 120, czy „Formuła 1” ok 100 km/h. Inni woleli zacząć spokojnie klasycznymi karuzelami, Energusiem czy ogromną ilością innych urządzeń. Wspaniały bajkowy klimat Parku tworzą: niesamowite budowle, moc kolorów, muzyka, postacie bajkowe i setki różnorodnych atrakcji.
Taka forma wycieczki była świetną okazją do poznania nowych miejsc, pokonania swoich lęków, spędzenia czasu razem z rówieśnikami szczególnie po długiej covidowej rozłące i nauczaniu zdalnym. Wyjazd z pewnością pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli na długie lata.
Organizatorem wycieczki był pan Stanisław Zoła, a opiekunami pan Antoni Hućko oraz panie: Maria Gołębiowska-Bugno i Joanna Kmieć.
„Jak niegdyś w szkole bywało…” warsztaty w Szkole Ludowej w Żarnowcu
Napisane przez pedagogGłównym celem wyjazdu była wizyta w XIX wiecznej Szkole Ludowej, gdzie obecnie mieści się muzeum. Na kilka godzin cofnęliśmy się w czasie do XIX wieku i zobaczyliśmy jak uczyli się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Uczniowie w „wizytowych mundurkach” uczestniczyli w warsztatach kaligrafii, na których odwzorowywali pismo za pomocą pióra i atramentu z kałamarza, tak jak to robiono w tamtych czasach. Było to bardzo ciekawe i zajmujące doświadczenie.
Dowiedzieli się też co to takiego „dyscyplinka” (na szczęście nikt nie przekonał się jak działa na własnej skórze), ale niektórzy klęczeli na grochu. Nie za karę lecz tylko w celach badawczych. Po lekcji historii i kaligrafii były zajęcia plastyczne. Uczniowie pięknie pomalowali drewniane koniki, które zabrali ze sobą.
Cały pobyt zakończył się poczęstunkiem w szkolnym ogrodzie.
pedagog szkolny Joanna Kmieć
Wszyscy wrócili zadowoleni.