wtorek, 07 czerwiec 2022 18:30

Powiatowy Konkurs Matematyczny im. Władysławy Płocic „Matematyk na medal”

30 maja 2022r. odbyła się już XVIII edycja powiatowego konkursu matematycznego „Matematyk na medal” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Nowym Żmigrodzie. W uroczystym otwarciu konkursu, które miało miejsce w budynku hali sportowej, udział wzięli: dyrektor szkoły – p. Alicja Witkowska, Wójt Gminy Nowy Żmigród – p. Grzegorz Bara oraz nauczyciele i uczniowie uczestniczący w konkursie.
Od tego roku konkurs nosi imię Władysławy Płocic, która była pomysłodawczynią i współorganizatorką pierwszych jego edycji.

Pani Władysława Płocic była nauczycielką matematyki w tutejszej szkole. Urodziła się w 1949 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej, a później szkoły średniej, podjęła studia na wydziale matematyki i fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i uzyskała tytuł magistra – specjalność nauczyciel matematyki. Pracowała w szkołach w różnych miejscowościach: Zalesie k/ Niska, Grudna Górna, Kąty, Nowy Żmigród ( od 1983 roku do 2006r. – najpierw w szkole podstawowej, a później w gimnazjum). W 2006r. przeszła na emeryturę. W czasie pracy otrzymywała nagrody za osiągnięcia dydaktyczne, jej uczniowie byli laureatami oraz finalistami różnych konkursów i olimpiad matematycznych. Zmarła w 2019 roku w wieku 70 lat.
Zespół nauczycieli matematyki, po uzyskaniu zgody rodziny pani Płocic, zaproponował, aby konkurs nosił Jej imię. Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie, na posiedzeniu 28 września 2021r. podjęła uchwałę o nadaniu konkursowi imienia i od obecnej edycji nosi on nazwę: Powiatowy Konkurs Matematyczny im. Władysławy Płocic – „Matematyk na medal”.
Konkurs cieszy się dużym powodzeniem wśród młodzieży, w niektórych edycjach brało w nim udział nawet do 60 – sięciu uczniów.
W tegorocznej edycji wzięło udział 47 uczniów szkół podstawowych z następujących miejscowości: Cieklin, Dębowiec, Kąty, Krempna, Łężyny, Łysa Góra, Nienaszów, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Tarnowiec, Wola Dębowiecka.
Komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele-matematycy uczący w powyższych szkołach, wyłoniła następujących laureatów oraz finalistów XVIII edycji konkursu:

Laureaci:

Filip Wojtunik – SP Dębowiec

Maria Tomasik – SP Tarnowiec

Anna Łuszcz – SP Tarnowiec

Emilia Kicilińska – SP Wola Dębowiecka

Finaliści:

Maja Miśkowicz – SP  Nowy Żmigród

Anna Bożętka – SP Łysa Góra

Ksawery Forc – SP Tarnowiec

Laura Urban – SP Tarnowiec

Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Nowy Żmigród – Grzegorz Bara, który był głównym fundatorem nagród. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, a także poczęstunek ufundowany przez  Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie i przygotowany przez panie z naszej kuchni.

Bardzo dziękujemy osobom, które od lat wspierają nas w naszych działaniach związanych z organizacją konkursu. Było nam bardzo miło gościć tak wielu uzdolnionych matematycznie uczniów wraz z ich opiekunami.

Wszystkim serdecznie gratulujemyi zapraszamy za rok na kolejną edycję Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Władysławy Płocic - „Matematyk na medal”!

Organizatorzy: Teresa Niemiec i Mirosław Biernacki

Uczestnicy z naszej szkoły wspólnie z panią dyrektor:

Oliwia Przybyłowska z klasy 8a

Rita Wielgosz z klasy 7a