czwartek, 12 sierpień 2021 17:25

Rozdanie nagród w konkursach biblijnych

W dniu 18 czerwca 2021r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Marii Gołębiowskiej – Bugno i pani Anny Bajorek udała się do Rzeszowa, gdzie w Instytucie Teologiczno – Pastoralnym  w obecności Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego oraz przedstawicieli kuratorium oświaty miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i dyplomów finalistom oraz laureatom konkursów biblijnych organizowanych przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Osobą odpowiedzialną za organizację etapu szkolnego i rejonowego konkursów w Szkole Podstawowej w Nowym Żmigrodzie oraz za przygotowanie uczniów była pani katechetka – Maria Gołębiowska – Bugno.

Pierwszy konkurs plastyczny odbywał się pod tytułem: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Oparty on był na Ewangelii według św. Mateusza i zorganizowany w dwóch grupach wiekowych: młodszej (klasy I i II) oraz starszej (klasy III i IV). Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać w dowolnej technice płaskiej pracę plastyczną na arkuszu formatu A3, w której trzeba było zaprezentować jeden wybrany temat, sięgając do tekstu Ewangelii: Jezus naucza i uzdrawia (Mt 4,23- 25), Jezus jada z grzesznikami (Mt 9,10-13), Pierwsze rozmnożenie chleba (Mt 14,13-21), Drugie rozmnożenie chleba (Mt 15,32-38), Ustanowienie Eucharystii (Mt 26,26- 29). Konkurs miał dwa etapy: szkolny i diecezjalny. W tym konkursie nasza szkoła była na II miejscu pod względem liczby uczestników – 25 osób. Zwycięzcy i wyróżnieni z naszej szkoły w tym konkursie:

Grupa młodsza (klasy I i II)

Zwycięzcy:

2 miejsce: Barbara Bajorek – kl. Ia

Wyróżnieni:

Oliwia Topolska – kl. Ia

Grupa starsza (klasy III i IV)

Zwycięzcy:

2 miejsce: Maja Maresz – kl. III

Prace zakwalifikowane na wystawę:

Maria Gołębiowska – Bugno – kl. III

Drugi konkurs testowy (test wyboru i uzupełnień) zorganizowany zorganizowany był pod tytułem „Eucharystia daje życie”, na podstawie Ewangelii według św. Marka. Na etapie szkolnym i rejonowym konkursu obowiązywała znajomość wybranych fragmentów Ewangelii (Biblia Tysiąclecia wyd. V), a w finale – znajomość całej Ewangelii św. Marka (bez wstępów i przypisów). Konkurs, ze względu na epidemię koronawirusa, trwał 2 lata i przebiegał w 3 etapach: szkolnym (rok 2019/2020), rejonowym i diecezjalnym (rok 2020/2021). Laureaci i finaliści tego konkursu z naszej szkoły:

Laureaci konkursu:

Natalia Łodzińska kl. VIII

Finaliści konkursu:

Piotr Maresz – kl. VII
Jolanta Więcek – kl. VII
Rita Wielgosz – kl. VI
Magdalena Nowacka – kl. VIII
Natalia Warzecha – kl. VII

Wśród szkół, których uczniowie zakwalifikowali się do udziału w finale tego konkursu, nasza szkoła zajęła II miejsce pod względem liczby uczestników – 6 osób. Po wręczeniu dyplomów i nagród miało miejsce otwarcie wystawy plastycznych prac konkursowych. Zorganizowano również skromny poczęstunek oraz miały miejsce wspólne pamiątkowe zdjęcia z Księdzem Biskupem Edwardem Białogłowskim, księdzem dr Markiem Dzikiem – moderatorem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej oraz opiekunami uczniów biorących udział w konkursie.

Po części oficjalnej wycieczki, uczestnicy udali się do Mc Donald`s w Rzeszowie, aby po uczcie dla ducha, wzmocnić również ciało. Koszty wyjazdu do Rzeszowa na rozdanie nagród pokrył ksiądz proboszcz parafii w Nowym Żmigrodzie – Stanisław Szajna, a sponsorem słodkości w Mc Donald`s była pani Maria Gołębiowska – Bugno. Za wszystko składamy serdeczne podziękowanie.

Wycieczka miała inny, niż typowo szkolny wyjazd, charakter; pełna była podniosłych i uroczystych chwil, nie brakowało refleksji i wzruszenia. Pozostanie w naszej pamięci jako piękne wspomnienie...

Maria Gołębiowska – Bugno, Anna Bajorek