poniedziałek, 20 grudzień 2021 18:16

Sukcesy uczennicy klasy IIa w konkursach międzyszkolnych

Barbara Bajorek, uczennica klasy II a zajęła III miejsce w kategorii klas I – III w Powiatowym Konkursie pt. „Śniadanie daje moc”, zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Jaśle oraz wyróżnienie w XVI Edycji Konkursu Plastycznego Magurskiego Parku Narodowego, zorganizowanego tym razem pod tytułem: „Między zmierzchem a świtem”. Opiekunem uczennicy w obydwu konkursach była pani Beata Pieszczoch.

Zadaniem w konkursie „Śniadanie daje moc” było wymyślenie przepisu, przygotowanie oraz sfotografowanie drugiego śniadania do szkoły. Do zdjęć należało załączyć przepis i opis autorskiego śniadania. Oto propozycja Basi:

Mini pancake na słodko z serkiem oscypkiem
Sałatka owocowa
Sok wyciskany ze świeżych winogron

Składniki do pancake`a: 1 naleśnik lub 8 placuszków pancakes, dwie łyżki dżemu truskawkowego, 2 łyżki serka homogenizowanego z malinami, połowa małego serka oscypka

Wykonanie:

Ciasto naleśnikowe: 2 i ½ szklanki mąki 1 i ½ szklanki mleka, 1 szklanka wody, 1 jajko, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka cukru, szczypta soli; składniki zmiksować, ciasto schłodzić w lodówce, a następnie smażyć naleśniki lub od razu małe pancakes, u nas został 1 naleśnik z poprzedniego dnia więc posłużył jako materiał na pancake`a. Z 1 naleśnika wyciąć szklanką 8 pancakes, smarować na przemian serkiem malinowym i dżemem truskawkowym, przykładać jeden na drugi, tworząc „kolumnę”. Do pancakes dodajemy plasterki małego serka owczego oscypka.

Składniki do sałatki owocowej: 1 mandarynka, 1 banan, ½ jabłka, kiść winogrona białego, garść suszonej żurawiny, 2 orzechy włoskie.

Wykonanie:

Najpierw należy umyć wszystkie owoce pod bieżącą wodą, następnie obrać jabłko, banana, mandarynkę i orzechy. Kolejno trzeba pokroić te owoce na małe cząstki, winogrona obrywamy z kiści i dodajemy do sałatki w całości, dorzucamy jeszcze żurawinę i orzechy, całość delikatnie mieszamy.

Składniki na sok winogronowy:

Kilka kiści winogrona białego, sok ze ¼ świeżej cytryny, 1 łyżeczka cukru.

Wykonanie:

Winogrono myjemy pod bieżącą wodą, obieramy z kiści, przepuszczamy przez wyciskarkę, dodajemy wyciśnięty sok z cytryny oraz cukier, całość mieszamy, lekko podgrzewamy.

Ponieważ drugie śniadanie jest na wynos, przekładamy pancake`a, serek oscypek i sałatkę do kanapnika, sok przelewamy do bidona i ... wędrujemy do szkoły!

Smacznego!!!

Fotorelacja z przygotowania „śniadania mocy”

Zadaniem w konkursie plastycznym pt. "Między zmierzchem a świtem" było przedstawienie tak, jak dziecięca wyobraźnia podpowiada przyrody Magurskiego Parku Narodowego nocą: „jak zachowują się zwierzęta, jak wygląda nocą las, czy oświetlona światłem gwiazd i księżyca łąka lub staw ...” W pracy Basi dominuje blask księżyca i przepełniona srebrem przyroda: roślinność, a na jej tle zwierzęta – mieszkańcy parku aktywni nocą. Praca wykonana została techniką mieszaną: pastele olejne, wyklejanie plasteliną i folią aluminiową.

Gratulujemy Basi pomysłów i zapału do pracy twórczej.

Życzymy dalszych sukcesów!

Anna Bajorek