poniedziałek, 10 grudzień 2012 10:51

PRO - SCENKI 2012

VIII Przegląd Profilaktycznych Teatrów Uczniowskich PRO - SCENKI 2012

4 grudnia 2012 r. odbył się w MDK – u w Jaśle VIII Przegląd Profilaktycznych Teatrów Uczniowskich PRO - SCENKI 2012 adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Jasła i powiatu jasielskiego. W Przeglądzie udział wzięło 7 grup teatralnych. Spektakle prezentowali uczniowie: Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Gimnazjum  w Kołaczycach, Gimnazjum w Skołyszynie, Gimnazjum w Brzyskach, Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie, II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Tematyka przedstawień dotyczyła szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień i zachowań patologicznych. Występy oceniało jury w składzie: Jolanta Mercik – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle, Magdalena Peron-Szott – reżyser teatralny, terapeuta Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium” w Przemyślu, Anna Zima – z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle, Anna Śnieżek – specjalista do spraw nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Iwona Byczek – Inspektor Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle, koordynator Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów  Alkoholowych. Naszą szkołę reprezentowała grupa NO …DOBRA, która pod opieką pedagoga szkolnego przygotowała spektakl profilaktyczny MAM UZALEŻNIENIE. W przedstawieniu udział wzięli: Maciej Tłuściak, Jakub Roczniak, Jakub Kłosowski, Klaudia Kłosowska, Nikola Ciomcia i Paulina Budziak. Scenariusz przedstawienia napisała uczennica klasy trzeciej gimnazjum Katarzyna Potera. Wszystkie  zespoły teatralne zostały nagrodzone za pracę, jaką włożyły w przygotowanie spektakli. Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Jaśle. Na zakończenie Przeglądu uczestnicy obejrzeli program profilaktyczny zatytułowany „Egoiści”. Na scenie wystąpił Piotr „Lupi” Lubertowicz (wokalista, gitarzysta, autor tekstów), który opowiadał o narkomanii, alkoholizmie, przemocy i o skutkach nałogu. Mówił i śpiewał o tym, jak nałóg niszczy to, co dla niego najcenniejsze – rodzinę, pracę, wartości duchowe.