piątek, 13 maj 2016 13:34

Kamila Rak została laureatką wojewódzkiego etapu XXI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów”.

Nasza szkoła od wielu lat bierze udział w Konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego …”. Co roku uczniowie osiągają znaczne sukcesy. Ten rok jest dla nas wyjątkowy, gdyż Kamila Rak uczennica klasy 3a gimnazjum została laureatką etapu wojewódzkiego tego konkursu. To ogromny sukces Kamili i nauczyciela historii pana Ryszarda Turka.

Organizatorem i ogólnopolskim koordynatorem Konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty i kuratoria oświaty. Patronat nad Konkursem sprawują: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Porozumienie Organizacji Kombatanckich Płocka oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Konkurs skierowany jest dla uczniów szkół podstawowych z klas IV–VI, uczniów gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych, szczególnie zainteresowanych historią wojskowości. W roku szkolnym 2015/2016 tematyka Konkursu obejmuje historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w latach 1531 – 1683 z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki (pieczęcie, odznaki i znaki honorowe) formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców.

Konkurs przeprowadzany jest w czterech etapach: I etap – szkolny odbył się 5 listopada 2015 r. Dwie uczennice naszego gimnazjum - Kamila Rak i Dominika Łodzińska zakwalifikowały się do II etapu rejonowego (15 grudnia 2015r. w Krośnie). W III, wojewódzkim etapie, który odbył się 27 kwietnia 2016r. w Rzeszowie, uczestniczyła Kamila Rak, która uzyskała najwyższy wynik, pokonując 10 uczestników. Kamila zdobyła największą ilość punktów i tym samym została Laureatką etapu wojewódzkiego. W dniach 2-4 czerwca 2016 r. w Warszawie będzie reprezentować Podkarpacie w IV ogólnopolskim etapie.

Serdecznie gratulujemy uczennicy i życzymy kolejnych sukcesów.