Małopolska Noc Naukowców

W ostatni piątek września uczniowie klas 7a,7b i 8a wyjechali do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców. Po obiedzie, który zjedliśmy w Galerii Bronowice udaliśmy się do Instytutu Fizyki Jądrowej, gdzie odbył się pokaz eksperymentów fizycznych – Triki Fizyki.

Po krótkiej przerwie uczestniczyliśmy w interaktywnym wykładzie, który przybliżył nam fascynującą historię i osiągnięcia Mikołaja Kopernika - człowieka, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię.

Następnie pojechaliśmy do Akademii Górniczo-Hutniczej. Tam zwiedziliśmy wystawę interaktywną. Była ona okazję do samodzielnego przeprowadzenia szeregu różnych doświadczeń. Najwięcej emocji wzbudziła możliwość położenia się na łóżku złożonym z 5000 gwoździ.

Zobaczyliśmy, jak pracują studenci w Laboratorium Robotów Mobilnych oraz Laboratorium Robotyki Przemysłowej. Obserwowaliśmy granulację srebra, które stopiono w temperaturze 1100 stopni Celsjusza.

Uczniowie mieli okazję własnoręcznie wykonać pamiątkowy żeton.

Na zakończenie udaliśmy się na pokaz “Chemia Planet”, który przybliżył nam zagadnienia związane z budową i składem chemicznym atmosfer poszczególnych planet Układu Słonecznego. Dowiedzieliśmy się np. dlaczego na Marsie nie rozpalimy ogniska. Największym zainteresowaniem cieszył się ciekły azot i suchy lód, którego każdy mógł dotknąć.

Organizatorami wyjazdu byli Pani Teresa Niemiec i Pan Mirosław Biernacki.