Narodowe Czytanie 2023

W sobotę 9 września 2023 r. w wielu miejscach w kraju i za granicą odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania.

Czytelnicy i słuchacze po raz dwunasty odbędą literacką ucztę, tym razem   z powieścią „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znane dzieło pisarki zyskało przez lata renomę i do dziś pozostaje ważnym punktem odniesienia w polskiej kulturze .

Autorka poświęciła powieści dwa lata, a jej pierwsze wydanie nastąpiło  w 1888r. , podbijając serca odbiorców i zyskując uznanie recenzentów. Krytycy chwalili nie tylko głębokość treści, ale również kompozycję oraz umiejętne połączenie dydaktyzmu z wartościami artystycznymi. "Nad Niemnem” porównywano nawet z epopeją Mickiewicza. Powieść nie straciła na popularności również przez kolejne epoki, a o jej uniwersalnym przesłaniu świadczy dwukrotna ekranizacja dzieła.

Warto zauważyć, że "Nad Niemnem" wpisuje się w kontekst obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego. To jedno z najważniejszych wydarzeń  w historii Polski, a powieść Orzeszkowej ukazuje wnikliwe spojrzenie na ten okres.

Jak co roku nasza szkoła włącza się w obchody Narodowego Czytania. Lektura powieści odbędzie się na lekcjach języka polskiego oraz w szkolnej bibliotece, zaś przygotowane gazetki przypominają dwunastoletnią historię akcji.

Małgorzata Tłuściak

IMG 20230901 112913