SPRZĄTANIE ŚWIATA – 15.09.2023 r.

.Po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie wzięła udział w Akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA . „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana - australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska

Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września setki tysięcy wolontariuszy: młodzież, dorośli – wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzą działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukiwanie i usuwanie dzikich wysypisk. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: edukacja ekologiczna w szkołach, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI". Celem tegorocznej edycji „Sprzątanie świata - Polska 2023”, jest ukazanie wyjątkowości akcji, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. Od 30 lat angażują się w nią szkoły z całego kraju, grupy sąsiedzkie, rodziny, a także całe miasta, gminy i powiaty.

Dzięki wspólnym aktywnościom sprzątają lasy, parki i łąki z setek tysięcy kilogramów śmieci. Uczniowie naszej szkoły na lekcjach techniki – poznali cel oraz historię akcji „Sprzątanie świata”, przypomnieli zasady selektywnej zbiórki odpadów, uczyli się dbania o środowisko naturalne a także wykonali napis z hasłem tegorocznej edycji akcji. Akcja ma przede wszystkim wymiar edukacyjny – była to zatem doskonała okazja do promocji działań proekologicznych w środowisku lokalnym i rodzinnym uczniów. Przed wyruszeniem w drogę nauczyciele jeszcze raz wyjaśnili wszystkim uczestnikom zasady akcji, myśl przewodnią tegorocznej Akcji: „Sprzątanie świata łączy ludzi”, miejsce zbiórki odpadów oraz zasady bezpieczeństwa. Według ustalonego harmonogramu uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli SPRZĄTAĆ ŚWIAT, pamiętając jednocześnie o poszanowaniu przyrody, uważając na napotkane zwierzęta, gniazda czy rośliny pod ochroną. I jeszcze jedno przesłanie akcji, dodatkowe, paradoksalnie – najważniejsze. Nie chodzi przecież o to, żeby takich akcji organizować jak najwięcej. Chodzi o to, by ich liczba malała i by po prostu stawały się one co raz mniej potrzebne, by nie śmiecić więcej. Ale to zależy już od NAS WSZYSTKICH.

Anna Maresz

GALERIA: