23 lutego Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji oraz zachęcenie chorych do leczenia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Depresja to poważna choroba, która może dotknąć każdego. Jej objawy obejmują obniżenie nastroju, stopniowe tracenie radości z życia, uczucie smutku, pustki, a także zobojętnienia. Osoby cierpiące na depresję mogą doświadczać wahania nastroju, trudności w codziennym funkcjonowaniu, ograniczenie aktywności życiowej, utratę zainteresowań oraz obniżone poczucie własnej wartości. Ważne jest, aby otoczyć takie osoby wsparciem i wyrażać gotowość do pomocy.

Telefony dla dzieci i młodzieży

Oba telefony są bezpłatne i czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

800 12 12 12 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka,

Telefony dla osób dorosłych

116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny w godzinach 14.00 – 22.00 przez 7 dni w tygodniu.

22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych – czynny w poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 17.00 – 20.00 (koszt zgodny z taryfą operatora)

Drogi Rodzicu w poniższej ulotce Rodzicu! Depresja znajdziesz informacje, które mogą być cenne w obserwacji swojego dziecka i udzieleniu pomocy.