Udział naszej szkoły w akcji "Po owocach ich poznacie"

11.09.2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z panią Dyrektor Alicją Witkowską uczestniczyli w uroczystości poświęconej „Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady”. Spotkanie odbyło się w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie w związku z obchodami Roku Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów. Akcja otrzymała  nazwę „Po owocach ich poznacie”.

Reprezentanci wielu podkarpackich szkół i innych placówek oświatowych odebrali sadzonki jabłonek – symbole samarytańskiego miłosierdzia beatyfikowanej Rodziny Ulmów. Prawie sto młodych drzewek jabłoni staropolskich odmian dostarczyło Arboretum w Bolestraszycach k. Przemyśla. Zadaniem młodzieży i opiekunów będzie posadzenie drzewka, które  " ma  przypominać historię Ulmów i uczyć identyfikacji z naszą przeszłością, ma wyzwalać pokłady dobra w naszym społeczeństwie". Akcja „Po owocach ich poznacie” ma także zaszczepić historię Ulmów w młodym pokoleniu. Organizatorzy liczą na to, że rozprzestrzeni się ona na cały kraj.

W uroczystości uczestniczyło wiele znakomitych osób: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski oraz Dyrektor WDK  Damian Drąg i Dyrektor Arboretum Narcyz Piórecki.

Szkołę Podstawową w Nowym Żmigrodzie reprezentowali Natalia Mrugał i Jan Brojek, uczniowie klasy 6a.

Sadzonka jabłoni przywieziona przez delegację zostanie posadzona w obejściu naszej szkoły , w godnym miejscu oznaczonym tabliczką informacyjną, przypominającą o Rodzinie Ulmów.

Iwona Turek

379317567 1364248201183041 3811652657610954102 n