• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Wycieczka Wieliczka – Kraków w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

 

Wycieczka Wieliczka – Kraków

w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

 

14 i 15 listopada 2022r, uczniowie klasy IV a i b oraz uczniowie klasy V a i VI a wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę”. W wyjeździe wzięło udział 38 uczniów i 3 opiekunów. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Teresa Niemiec, Renata Piątkowska oraz Maria Gołębiowska - Bugno. Wyjazd odbył się dzięki środkom pozyskanym w ramach programu „ Poznaj Polskę” oraz wpłat własnych rodziców uczniów.

Opiekę nad wycieczką objęło Biuro Turystyczne Jolanda z Jasła.

Zbiórka miała miejsce o godzinie 6:00 pod szkołą. O godzinie 6: 15 wyjechaliśmy w stronę Wieliczki. 

Około godziny 9:30 dotarliśmy do Wieliczki, a tam zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, spotkaliśmy się z przewodnikami i rozpoczęliśmy zwiedzanie kopalni soli. Dowiedzieliśmy się, że kopalnia soli „Wieliczka” jest jedną z najstarszych na świecie kopalń soli kamiennej. To także obok Wawelu, najbardziej rozpoznawany na świecie, polski produkt turystyczny. Bogata historia i niemal 700-letni dorobek kopalni został uznany za szczególne dobro i od 1978 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To około 245 km wydrążonych pod ziemią korytarzy, z czego udostępniona zwiedzającym Trasa Turystyczna to niespełna 3,5 km. Pokonanie takiego odcinka zajmuje średnio 2-3 h, a pod ziemią podziwiać można solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Na trasie zobaczyć można także dawne narzędzia i maszyny górnicze. Można również poznać stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Wszystko to na głębokości od 64 do 135 m pod ziemią.

Następnie udaliśmy się do Żywego Muzeum Obwarzanka. Dowiedzieliśmy się między innymi – ile lat ma krakowski obwarzanek, co kryje się za sekretem jego smaku, czym różni się obwarzanek od precla i bajgla oraz ile piekarni aktualnie ma licencję na produkcję certyfikowanych obwarzanków. Kolejną chyba najbardziej zajmującą częścią warsztatu było samodzielne formowanie tego słynnego, krakowskiego wypieku. Dostaliśmy instrukcję jak zrobić obwarzanka, żeby wyglądał jak ten kupiony na rynku. Dzieci miały z wałkowania, skręcania i łączenia wiele radości. Oczywiście we wszystkim z pomocą i radą służyła pani prowadząca warsztaty. Odpowiadała na pytania dzieci, pomagała wałkować, zwijać i formować. Następnie dzieci mogły zdecydować, jaką chcą posypkę oraz mogły podejrzeć kolejne etapy produkcji, czyli obwarzanie (zamoczenie w gorącej wodzie) i sam wypiek. Gdy nasze obwarzanki wypiekały się w piekarniku, została nam przybliżona historia krakowskiego obwarzanka, ciekawostki na jego temat. Podczas tego krótkiego wykładu obejrzeliśmy dwa krótkie filmiki. Na sam koniec pani po wyjęciu wypieczonych obwarzanków wręczyła każdemu uczestnikowi dyplom czeladnika obwarzankowego wraz z zapakowanym jeszcze cieplutkim i pachnącym wypiekiem zrobionym własnoręcznie. Tu nie musimy dodawać, jak wszyscy byli z siebie dumni i jak szybko chcieli spróbować swoich obwarzanków. Pachniała cała sala…..

Kolejnym punktem naszej wycieczki było WOMAI, czyli centrum edukacyjno-sensoryczne i ścieżka „w stronę światła”. Co miała na celu? - przedstawienie świata nauki w sposób przystępny, zainspirowała, a jednocześnie wystawiła na próbę zmysły nas wszystkich, pozwoliła nam poznać je dogłębnie, głównie poprzez eksperymenty, ale w dużej mierze wykorzystując zabawę. Wszyscy byliśmy zachwyceni pobytem w tym centrum….

Następnie udaliśmy się do hotelu  na pyszną obiadokolację, po posiłku czekał na wszystkich zasłużony odpoczynek po bardzo intensywnym dniu.

W drugim dniu po obfitym śniadaniu i wykwaterowaniu czekał na nas historyczny Kraków i 4 godzinna Trasa Królewska. O godzinnie 9: 30 spotkaliśmy się z panią przewodnik i rozpoczęliśmy zwiedzanie, a w planie była: Katedra Wawelska, Groby oraz Krypty Królewskie i Zasłużonych Polaków, Krypta Pary Prezydenckiej, Dzwon Zygmunta, Zamek Królewski z Dziedzińcem Arkadowym, pozostałości murów obronnych, ul. Grodzka, ul. Franciszkańska ze słynnym Pałacem Biskupim i „Oknem Papieskim”, Dzielnica Uniwersytecka - Collegium Maius, Rynek Główny, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, wysłuchanie hejnału mariackiego, ulica Floriańska, Brama Floriańska, Barbakan, Plac Matejki, Pomnik Grunwaldzki i Kościół Św. Floriana.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był posiłek w McDonald's na ul. Floriańskiej w Krakowie i oczywiście zakup obwarzanków i pamiątek. Około 15: 30 zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Nowego Żmigrodu.

Zwiedzanie Wieliczki i Krakowa na pewno warte było takiego wysiłku.

Wychowawcy klas czwartych

 

kuratorium

vulcan

archiwalna

jadlospis