• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Akcja Żonkile w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

W  tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie będą włączać się po raz drugi  do udziału w akcji –  Żonkile 2023.

„Łączy nas pamięć” – przypomina co roku 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 2023 roku, w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, instytucja już po raz 11. organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile. Tym razem przyświecają jej także słowa tzw. XI przykazania: „Nie bądź obojętny”. 
 
W 1940 roku za murami warszawskiego getta hitlerowcy zamknęli prawie pół miliona Żydów. Latem 1942 roku rozpoczęła się tzw. wielka akcja likwidacyjna. Do ośrodków zagłady wywieziono blisko 300 tysięcy Żydów. 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta – spotkali się jednak z oporem, jakiego się nie spodziewali. Był to największy zbrojny zryw Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Od 11 lat o tym akcie odwagi przypomina Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 
Ten zryw jest na świecie symbolem walki o godność. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
 Zaangażować w akcję można się także poprzez udostępnianie w mediach społecznościowych zdjęcia z hasztagami #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.
 
 

kuratorium

vulcan

archiwalna

jadlospis